Munkaerő-kölcsönzés: tisztázódtak az áfafizetés részletei


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAV friss tájékoztatója tisztázta: a munkaerő-kölcsönzés, kirendelés és a személyzet rendelkezésre bocsátásának fordított adózás alá tartozását nem befolyásolja, hogy a rendelkezésre bocsátott munkaerő milyen termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás megvalósulását szolgálja. A BDO Magyarország írása.


Korábbi cikkünkben foglalkoztunk a munkaerő-kölcsönzést érintő áfa szabályok január 1-jétől hatályos módosítása kapcsán felmerült kérdésekkel. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2014. december 22-én megjelent tájékoztatója választ ad a korábbi bizonytalanságra.

A NAV tájékoztatója szerint 2015. január elsejétől kezdődően a munkaerő-kölcsönzés, kirendelés és a személyzet rendelkezésre bocsátásának fordított adózás alá tartozását nem befolyásolja, hogy a rendelkezésre bocsátott munkaerő milyen termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás megvalósulását szolgálja. Ezzel egyértelművé vált, hogy január 1-jétől a fenti szolgáltatások a munkavégzés típusától függetlenül, minden esetben fordítottan adóznak.

A NAV tájékoztató kiemeli továbbá, hogy a munkaerő-kölcsönzés, kirendelés illetőleg személyzet rendelkezésre bocsátás fogalmát az Áfa törvény továbbra sem határozza meg, e tekintetben a köznapi értelmezés az irányadó. Azt, hogy egy adott szerződést (ügyletet) e fogalmak alá tartozónak kell-e tekinteni, nem a szerződés (ügylet) elnevezése, hanem valódi gazdasági tartalma alapján kell megítélni.

A fordított adózás alkalmazásának feltételei a korábbi szabályokhoz képest nem változtak, ennek megfelelően fordított adózás csak akkor alkalmazható, ha az ügylet teljesítésében érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett áfa alany, és az érintett felek egyikének sincs olyan jogállása, amely alapján tőle adó fizetése nem követelhető (pl. alanyi adómentesség).

Főszabály szerint 2015. január 1-jétől azokra a – korábban egyenes adózású – munkaerő kölcsönzési-, kirendelési-, személyzet rendelkezésre bocsátási-, iskolaszövetkezeti szolgáltatásokra kell fordított adózást alkalmazni, amelyeknek az Áfa tv. szerinti teljesítési időpontja 2015. január 1-jére vagy azt követő napra esik.

A főszabálytól eltérően azonban nem kell a fordított adózást alkalmazni az olyan 2015. január 1-jén illetve azt követően teljesített szolgáltatások esetében, amelyeknél a számla kézhezvétele, vagy az ellenérték megtérítése 2015. január 1-jét megelőző időpontra esik.

Az olyan szolgáltatások esetében, amelyekhez 2015. január 1-jét megelőzően előleg kapcsolódott (előleget írtak jóvá, vettek kézhez), az előleg a korábbi szabályok alapján egyenesen adózik, a fordított adózás csak az adóalapnak az előleg adót nem tartalmazó összegével csökkentett részére alkalmazandó.

A fenti esetek természetesen nem vonatkoznak azokra a szolgáltatásokra, amelyek már a korábbi szabályok alapján is a fordított adózás alá tartoztak.

A cikk szerzője Szőke Angéla, a BDO Magyarország adómenedzsere és Kertész Gábor tax partner. A BDO Magyarország az Adó Online szakmai partnere. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.