Munkáltatói feladatok az adómegállapítás után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Május 20-án járt le az adómegállapítás elkészítésére és átadására nyitva álló határidő. Az Adó szaklap 2008/8. számában megjelent cikk az ezt követően teljesítendő munkáltatói feladatokat részletezi.

A munkáltató a személyi jövedelemadó, a különadó és a levont adóelőleg (adó), az egészségügyi hozzájárulás különbözetét a számára előírt legközelebbi bérfizetéskor, de legkésőbb június 20-áig köteles a magánszemélynek visszafizeti.

A különbözet rendezése
Ha az érintett nem áll már munkaviszonyban az adómegállapítás idején, úgy a különbözet rendezése az adóhatóság feladata lesz. Ehhez azonban az adómegállapítást követő 15 napon belül a munkáltató a 07T29-es lapon köteles értesíteni az illetékes APEH igazgatóságot. Június 20-áig van lehetősége a munkáltatónak az adókülönbözet több részletben, havonta történő levonására is.

Az adózás rendjéről szóló törvény előírja ugyanakkor, hogy a munkabérből levont adókülönbözet nem haladja meg az esedékes – egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal, valamint az adóelőleggel csökkentett – havi munkabér 15 százalékát. Így előfordulhat, hogy az adott határidőig a különbözetet mégsem lehet maradéktalanul levonni, különösen akkor, ha nemcsak személyi jövedelemadóban, hanem a különadóban is van levonási kötelezettség. Ilyenkor arra figyelnie kell a munkáltatónak, hogy arányos legyen a levont összeg mind a szja, mind a különadó tekintetében, azaz „beleférjen” abba a bizonyos 15 százalékba, mert nincs sorrend, azaz mindkét adónemben folytatni kell a levonást.


Augusztus 20-ig lehet a levonást folytatni

Ha a levonást teljes egészében az előzőek szerinti módon június 20-áig nem lehet teljesíteni, úgy további két hónapon keresztül lehet még folytatni azt ugyancsak a 15 százalékos mértékkel. Ez azt jelenti, hogy a különbözet teljes elszámolására augusztus 20-áig van lehetőség. Törvényi tiltás hiányában a különbözet csökkentésére elfogadott az a megoldás is, hogy a magánszemély írásban kéri a 15 százaléknál magasabb levonást, vagy saját maga teljesít a munkáltatójához befizetést.

Amennyiben augusztus 20-át követően mégis marad adókülönbözet, akkor a munkáltató a levonás meghiúsulásától számított 15 napon belül a 0808-as bevallásának benyújtásától függetlenül a tartozás összegéről értesíti a magánszemély állandó lakóhelye szerint illetékes APEH igazgatóságot (07T29-es lap). Így kell eljárnia akkor is, ha az érintett a munkáltatói adómegállapítást követően, de az adókülönbözet teljes levonása előtt munkahelyet változtatott.

Dr. Zsohár Istvánné cikke részletesen foglalkozik a levont, illetve visszafizetett összeggel kapcsolatos munkáltató elszámolással, illetve az adómegállapítás módosításával.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.