Nagyon lassan csordogálnak az adóbevételek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Banki különadóból akár 140 milliárd forinttal is kisebb lehet a büdzsé idei bevétele a tervezettnél, míg személyi jövedelemadóból 40-50, evából pedig 50-60 milliárd forint lehet az elmaradás. A büdzsé egyensúlyát a telefonadó és az élénkülő növekedés mentheti meg. Az Állami Számvevőszék elemezte az költségvetés – így az adóbevételek – eddigi alakulását.


A Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény szerint a Költségvetési Tanácsnak félévente véleményt kell formálnia többek között az adott év költségvetési folyamatairól. Az Állami Számvevőszék – amelynek elnöke, Domokos László a Költségvetési Tanács tagja – a rá háruló munkát elvégezte, és honlapján 31 oldalas elemzést közölt a büdzsé állapotáról.

Amiben jól állunk: fogyasztási adók

Általános forgalmi adóból az idei első félévben 1443,6 milliárd forint folyt be a büdzsébe, ami az éves előirányzat 53 százaléka. Az időarányosnál jobb adatot az magyarázza, hogy februártól szigorították az áfa-visszaigénylés rendjét (a visszautalások határnapját a korábbi 30, illetve 45-ről 75 napra emelték meghatározott esetekben), ami az ÁSZ szakértőinek számítása szerint 100 milliárd forintos egyszeri egyenlegjavulást hozott a költségvetésnek.

A fordított áfázás bevezetésével kapcsolatban az ÁSZ jóval kevésbé optimista, mint a kormány: a kabinet a Széll Kálmán terv 2.0 szerint már idén 10 milliárdnyi többletbevételt vár az intézkedéstől, ami az ÁSZ szerint nem reális. A számvevők emlékeztetnek: a fordított adózás 2006-os bevezetése a hulladékkereskedelemben az első évben bevételcsökkenést okozott, majd a piac tisztulása okán csak később hozott bevétel-növekedést.

A jövedékiadó-bevételek alakulása is megfelelő, sőt: a július 1-jei emelés hatására 10-15 milliárd forinttal több folyhat be a büdzsébe, mint tervezték.

Szja: behozhatatlan a lemaradás

Személyi jövedelemadóból 717,8 milliárd forint folyt be a büdzsébe az első félévben, ami az éves terv mindössze 45,6 százalékát jelenti. Az arány gyengének mondható: az utóbbi öt évben átlagosan a tervezett éves adóbevétel 48,8 százaléka folyt be a költségvetésbe. Az ÁSZ szakértőinek magyarázata szerint az elmaradást többek között az okozza, hogy a kabinet alulbecsülte az adójóváírás kivezetésének hatásait.

A számvevők értékelése szerint az szja-előirányzat teljesülése „magas kockázatot hordoz”, év végén 40-50 milliárddal is elmaradhat a bevétel a tervezettől.

Az illetékbefizetések összege is elmarad az időarányosan elvárttól: 48,4 milliárd folyt be ezen a jogcímen, ami az előirányzat 47,2 százaléka; a bevételi terv teljesülése az ÁSZ szerint kockázatos, mert a végtörlesztés nyomán keletkezett ingatlaneladási boom már lezajlott.

Céges adók: nagy az elmaradás

Az év első hat hónapjában a gazdálkodó szervezetek befizetései csak 30,2 százalékos teljesítést mutattak az előirányzathoz képest; tavaly ez az arány 38,9 százalék volt. Ennek oka a vártnál rosszabb GDP-növekedési ütem és az adóváltozások (játékadó- és evaemelés, pénzügyi szervezetek különadó-kedvezménye) kedvezőtlen bevételi hatása – olvasható a számvevőszék jelentésében.

A pénzügyi szervezetek különadójából az első félévben az éves bevételi előirányzat mindössze 4,1 százaléka (!) teljesült, a kormány és a bankszövetség immáron törvénybe foglalt egyezsége miatt. Az ÁSZ szerint nehezen számszerűsíthető, hogy éves szinten mekkora visszatérítést kapnak ez alapján a pénzintézetek így az előirányzat teljesülése „magas kockázatú”, az adóbevétel-kiesés összege az év végére 125-140 milliárd forint lehet.

Az eva-bevételeket is jelentősen túlbecsülték a büdzsé készítésekor: az első félévben az éves terv mindössze 17,1 százaléka folyt be. Az adókulcs-emelés nyomán (30-ról 37 százalékra emelkedett az eva kulcsa január elsejétől) vélhetően a vártnál több cég távozott az eva-körből. Az időarányos teljesítésből kiindulva az éves előirányzathoz képest 50-60 milliárd forint elmaradás alakulhat ki – írják az ÁSZ szakértői.

Az éves társasági adó jelentős része csak decemberben folyik be a költségvetésbe, így az adónem előirányzatának teljesíthetősége az utolsó pillanatig bizonytalan – olvasható az elemzésben.

A növekedés a nagy kockázat

A GDP-arányosan 2,5 százalékos hiánycél teljesülése szempontjából kockázatot jelent, hogy sikerül-e a gazdaságot stagnálás közeli állapotban tartani, vagyis az első negyedévi visszaesés után növekvő pályára áll-e a magyar gazdaság – vélik az ÁSZ szakértői. Nyilván az élénkülő gazdaság minden adónemből többletbevételt jelent, mint ahogy fontos költségvetés-kiegyensúlyozó hatása lesz a távközlési szolgáltatási adónak is.

Ami viszont már látszik az elmúlt két év statisztikáiból, az az, hogy arányeltolódás következett be az adóstruktúrában: a lakosság befizetéseiből származó adóbevételek aránya két év alatt 34-ről 25 százalékra csökkent, míg a fogyasztáshoz kapcsolt adókból származó befizetéseké 53-ról 61 százalékra emelkedett – írják elemzésükben az ÁSZ szakértői.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.