NAV: 200 milliárd forint felett a céges tartozások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 180 napon túl tartozó tartozó több mint kétezer cégből csupán mintegy háromszáz a még működő vállalkozás, vagyis nem sok bevételre számíthat tőlük az adóhatóság. A tartósan adós magánszemélyek és egyéni vállalkozók száma 24 százalékkal emelkedett.

Jóval több magánszemély és egyéni vállalkozó tartozik tartósan az adóhatóságnak, mint 2010 végén, a tartósan adós cégek száma kevéssé gyarapodott – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adataiból. Szeptember végén 2023 vállalkozás tartozott egyenként több mint százmillió forinttal, valamint 3501 magánszemély és egyéni vállalkozó egyenként több mint tízmillió forinttal folyamatosan, 180 napon túl az adóhatóságnak. Míg a céges listán szereplők száma 2010 végéhez képest 1,2 százalékkal (+24) bővült, addig a magánszemélyeké és egyéni vállalkozóké 24 százalékkal (+680) emelkedett. Június végéhez képest a változás +8, illetve +28 a cégek, illetve a magánszemélyek, egyéni vállalkozók körében.

Az adóhatóság negyedévente teszi közzé a tartós – a vállalkozások közül a százmillió forintnál, a magánszemélyek és egyéni vállalkozók közül a tízmillió forintnál nagyobb összeggel folyamatosan, 180 napon túl tartozó – adósok listáit, amelyek csak az adózó nevét és címét, illetve székhelyét, valamint a társaságok, vállalkozók esetében az adóazonosítót tartalmazzák, a fennálló tartozás összegét nem ismertetik.

A magánszemélyek és egyéni vállalkozók a tízmilliós küszöbértékkel számolva mintegy 35 milliárd forinttal, a cégek a százmilliós küszöbbel 202,3 milliárd forinttal tartoztak június végén, együttes minimális tartozásuk mintegy 237,3 milliárd forintra rúgott. A valóságos tartozások azonban sok esetben ennél jóval nagyobbak lehetnek. A 180 napon túl tartozók most közzétett listáján szereplő 2023 cégből 1621 felszámolás, 87 pedig végelszámolás alatt áll, csupán 315 még működő vállalkozás, vagyis nem sok bevételre számíthat tőlük az adóhatóság.

A cégek között gyakorlatilag valamennyi ágazat fellelhető. A tartós adósok között van a Hospinvest Egészségügyi Befektetési Zrt., a Gyöngyösi Kórház Egészségügyi Szolgáltató Kft., a Hatvani Kórház Egészségügyi Szolgáltató Kft., a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház Közhasznú Nonprofit Kft., amelyek felszámolás alatt állnak.

A listán található az ugyancsak felszámolás alatt álló Budapesti Vegyiművek Zrt., a Cornexi Élelmiszeripari Zrt., Herz Szalámigyár Zrt., az Il Ferro Kereskedelmi Ipari és Szolgáltató Kft., a Középületépítő Zrt., a Piszkei Papír Zrt., a Szobi Szörp Gyümölcsfeldolgozó Zrt., a TVNET Számítástechnikai Kft., a Zala Bútorgyár Zrt., az Ipoly Bútorgyár Zrt. vagy például az Electro World Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Százmilliónál nagyobb tartozása van önkormányzatoknak (Alsóvadász, Nick), iskoláknak (Kolinda Művészeti Iskola Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Kolumbusz Humángimnázium Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium), alapítványoknak (Rendőrökért Közbiztonsági Alapítvány).

A vállalkozások között továbbra is megtalálhatók a Tatabánya, Komáromi út 31. szám alatt bejegyzett fura nevű cégek, ezúttal a Bedőlt 100306 Forsiets Pácban Lévő Kft., a Hasitasi Hatos Kft., a Mecsboksz 100812 Doowrekóp Kft., a Búgócsiga 100429 Draugyreg Kft., a Bedőlt Office Válságban Lévő Kft., a Rapidend Egy Válságban Lévő Kft., a Sokasara Szaturnusz Kft. és a Mecsboksz 100806 Aszrep Kft., Kisautó 100709 Őlezekpég Kft.

A magánszemélyek listáján most is szerepel Akkad Imad, aki azzal szerzett ismertséget, hogy 2008 decemberében a bírságokat is beleértve több mint ötmilliárd forint tartozással szerepelt az APEH nagy adósok listáján, most is rajta van az énekes Lang Györgyi, a celeb Gáspár Győző és Gáspárné Balla Beáta, valamint Földesi-Szabó László.

Forrás: origo


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.