NAV-Figyelő, 10. hét: Új határidő a gépjárműadóban


Az adóhatóság arról tájékoztatja az adózókat, hogy március 1-je óta van lehetőségük az eÁFA webes felületén a havi, negyedéves és éves bevallóknak a forrásadatok folyamatos szerkesztésére. Továbbá tájékoztat arról is, hogy március elején küldi ki az adóhatóság a gépjárműadóval kapcsolatos határozatokat a gépjárműadó fizetésére kötelezetteknek vagy képviselőjüknek. További részletek az eheti NAV-Figyelőben.

Idéntől később, azonban egyösszegben esedékes a gépjárműadó

A NAV közleményében tájékoztat arról, hogy március elején küldi ki az adóhatóság a gépjárműadóval kapcsolatos határozatokat a gépjárműadó fizetésére kötelezetteknek vagy képviselőjüknek.

Az idei évben, az eddigiektől eltérően az adót elegendő majd április 15-éig befizetni (ez egy hónap többletidőt jelent), így emiatt idén mindenki határozatot kap majd.

A NAV a gépjárműadót folyamatosan számolja és készíti a határozatokat azért, hogy március elején mindenki megtudhassa, mennyit is kell pontosan fizetnie. A NAV ugyanis március elején küldi meg az erről szóló leveleket az érintetteknek, addig tehát semmi teendője nincs az adózóknak.

A gépjárműadót idéntől azonban fontos, hogy egyösszegben kell befizetni. Az évi két alkalom helyett csak egyszer küld a fizetésről értesítést a NAV. A szabályok egyszerűsítésére azért is volt szükség, mert az ügyfelek nagy részénél a kétszeri fizetés gondot okozott; vagy elfeledkeztek a második részletről, vagy duplán fizettek – áll az adóhatóság közleményében.

Akinek problémát okozna az évi egyszeri fizetés, annak érdemes kihasználni az EU legegyszerűbb részletfizetési kedvezményét, amely a NAV-Mobil alkalmazásban csak néhány koppintás. A gépjárműadóra automatikusan járó, öthavi, pótlékmentes részletfizetést magánszemélyek és egyéni vállalkozók vehetik igénybe.

A határozatokat a NAV március elején elektronikusan (cégkapura, vagy hivatali tárhelyre, illetve a magánszemélyeknek, egyéni vállalkozóknak KÜNY-tárhelyre) küldi mindenkinek, aki rendelkezik elektronikus elérhetőséggel. Akik nem, azok postán kapják meg a papírokat.

Időszaki adatok szerkeszthetősége – eÁFA

Az adóhatóság arról tájékoztatja az adózókat, hogy március 1-je óta van lehetőségük az eÁFA webes felületén a havi, negyedéves és éves bevallóknak a forrásadatok folyamatos szerkesztésére.

Az adatok tehát szerkeszthetők, kimutatások is készíthetők az adózók rájuk irányadó bevallási gyakoriság szerinti adómegállapítási időszakot követő hónap első napja előtt is, de bevallástervezetet készíteni és azt jóváhagyni csak az irányadó bevallási gyakoriságot követő hónap első napjától lehet.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 2024. március 1-je óta az éves bevallási gyakoriságú adózó szerkesztheti forrásadatait, és 2025. január 1-jétől tud bevallástervezetet készíteni és azt jóváhagyni.

A NAV-figyelőben a fentieken túl IDE kattintva olvashatnak a legfrissebb adótraffipax-információkról, a megújuló NAV füzetekről.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.