NAV figyelő, 16. hét: airbnbzés a-z-ig


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több részletes tájékoztatót is kiadott az adóhatóság a múlt héten. Az online rendszereken szálláshelyet kiadók és a tao-t felajánlók is ismeretekben gazdagodhattak, ám feketelista és az éves jelentés is szerepel a múlt heti termésben.


​1A társasági adó kedvezményezett célokra történő felajánlásának szabályai

Az 55. számú információs füzet részletesen összefoglalja a társasági adó kedvezményezett célokra történő felajánlásának szabályait.

A Tao tv. szerint az alábbi kedvezményezett célokra tehető felajánlás:

a) filmalkotás támogatására

b) előadó-művészeti szervezet támogatására

c) látvány-csapatsport támogatására (jogcímenkénti részletezésben).

Érdemes tudni, hogy az adófelajánlás a kedvezményezett célok között megosztva is tehető. A törvény egyértelműen kijelenti, hogy a támogató nem jogosult ellenszolgáltatásra (kivéve a szponzori szerződéseket). Az ezzel ellentétes megállapodás semmis.

A felajánlás tehető a társasági adóelőleg megfizetéséig, az adóelőleg kiegészítés, valamint az éves adó bevallásakor. A felajánlott összeg után adójóváírás illeti meg az adózót, ami a társaságiadó-bevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kerül fel az adózó adófolyószámlájára.

2. Kereskedelmi szálláshely szolgáltatás adózása

Ahogy közeledik a szezon, érdemes feleleveníteni a szálláshely-szolgáltatásával kapcsolatos adózási ismereteket. A tájékoztató kifejezetten azokat az eseteket veszi elő, melyekben a szálláshely-szolgáltató és a vendég nincsenek közvetlen kapcsolatban egymással, hanem egy online felületen történik a foglalás, és a fizetés is. A tájékoztató bemutatja, milyen formában, milyen adózás mellett végezhető ez a tevékenység magánszemélyként (adószámos magánszemélyként vagy egyéni vállalkozóként). Ezen kívül foglalkozik még az áfa kérdésével is, hiszen a magánszemély által saját nevében, függetlenül, ellenérték fejében és üzletszerűen (tartós vagy rendszeres jelleggel) végzett szálláshely szolgáltatási tevékenység gazdasági tevékenységnek minősül, ezáltal a magánszemély áfa alanynak fog minősülni. Áfa szempontjából érdemes egy előzetes kalkulációt készítenie a szálláshely-szolgáltatónak, mivel amennyiben bevételei nem érik el sem előző évben ténylegesen, sem a vonatkozó évben észszerűen várhatóan a 8 millió forintot, akkor adómentességet választhat. Adómentesség esetében azonban a bejövő számlák áfa tartalmának levonására nincs lehetőség!

Bár a tájékoztató már húsvét előtt felkerült, azonban abban még a 8. oldalon a KATA kedvezményes adózású bevételi határa 8 millió forintban volt meghatározva. Szerencsére azonban a NAV is tisztában van a helyes értékhatárral (12 millió forint) és már javította is az elírást.

3. Még mindig nem késő jelentkezni!

Ahogy 13. heti összefoglalónkban is említettük, idén is lesz a NEXON által megrendezett Országos Bérügyviteli Bajnokság, melyre nem csupán a szakmai tapasztalat miatt, hanem a nyeremény miatt is érdemes jelentkezni.

4. A feketelista újabb szereplői

Lássuk, kik felejtették el bejelenteni munkavállalójukat!

Érdemes figyelni arra, hogy ne mulasszuk el bejelenteni a munkavállalót, mert aki egyszer a NAV listájára felkerül, azok adatait nem törlik onnan két évig.

5. VÁM

A NAV közzétette a Regisztrált Exportőri Rendszerről szóló tájékoztatást. Az oldalról letölthető a regisztrált exportőrként való nyilvántartásba vételi kérelem is.

Tájékoztató az elektronikus vámfizetésről, melyből kiderül, mely bankok állnak szerződésben a NAV-val az elektronikus vámfizetés érdekében.

6. Éves jelentés

Az elmúlt héten felkerült a NAV honlapjára a 2016. évről szóló jelentés. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Irányítás Pénzmosás Elleni Információs Iroda által kiadott jelentés összefoglalja a 2016. év eredményeit, a bejelentések alapján készített statisztikákat, valamint többek között kitér a virtuális fizetőeszközökre és bemutatja a Pénzmosás Elleni Információs Iroda felügyeleti tevékenységét.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.