NAV-Figyelő 21. hét: május 31-ig kell elszámolni a civilszervezeteknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csak azok a civilszervezetek kaphatnak jövőre szja 1 %-ot, amelyek elszámolnak május 31-ig – derül ki a NAV-figyelőből.

Május 31-ig van még ideje a civil szervezeteknek elszámolni

A NAV emlékezteteti a 2020-ban 1%-os felajánlásban részesülő civil szervezeteket, hogy május 31-ig tudnak elszámolni a ’KOZ közleményben. Csak azok a szervezetek kaphatnak a következő évben is felajánlást, akik ennek a kötelezettségüknek eleget tesznek.

A 20KOZ közleményben mindazon 1%-os összeg felhasználását jelölni kell, amelyet a NAV 2020-ban utalt ki a kedvezményezettnek, illetve amelyet az a 19KOZ közleményben tartalékolt. A közlemény elektronikus úton, május 31-ig kell megküldeni a NAV-nak. Erről a kötelezettségről az érintett szervezeteket a NAV kétszer is tájékoztatta.

Ha a civilszervezet jogutód nélkül megszűnik, soron kívül kell elszámolnia a 20KOZ közleményben esetlegesen tartalékolt és a 2021. január 1-jét követően kiutalt összegek felhasználásáról a 22MKOZ bizonylaton.

Előfordulhat, hogy a szervezet nem szűnik meg, azonban a kiutalt összegre nem tart igényt és a regisztrációjának törlését kéri, ebben az esetben is a 22MKOZ bizonylaton kell elszámolni és a fel nem használt összeget a benyújtással egy időben visszafizetni.

Ha a szervezet a határidőig a közleményt nem nyújtja be, illetve a közleményében hibás adatokat közöl, vagy nem az elszámolandó összeget szerepelteti, és azokat a NAV felhívása ellenére nem javítja határidőre, az adóhatóság kizárja a 2023. évi kedvezményezettek közül.

A legfrissebb NAV-figyelőből megtudhatja a júniusi hivatalos üzemanyagárakat és Adótraffipaxot is talál benne.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.