NAV-Figyelő 22. hét: kik számíthatnak ellenőrzésre nyáron?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megjelent az Adóvilág új száma, amelynek fókuszában a nyári ellenőrzés-sorozatok állnak.

Megjelent a NAV hivatalos lapjának júniusi száma, amelyben többek között olvashatunk a munkába járás költségeinek megtérítéséről, az alanyi adómentességről, a társasházak áfa-alanyiságáról, illetve egyéb kérdésekről.

Az új számból nyíltan elérhető a nyári ellenőrzés-sorozatokról szóló cikk, amelyben a szerző betekintést ad az ellenőrzési folyamatokba, a kockázatelemzés elveibe.

A kockázatelemzés, kiválasztás általános elvei

A cikk arról tájékoztat, hogy az utóbbi időszakban bekövetkezett változások nyomán a NAV nem végez ellenőrzést azoknál az adózóknál, akiknél az eltérések, devianciák más módszerekkel is orvosolhatók, és az adózó hajlandóságot mutat ezek javítására (pl. levéllel, támogatóeljárással, figyelemfelhívással). A kiválasztás során az egyre komolyabb mennyiségű valós idejű adat nagyban segíti a NAV munkáját. Az ellenőrzést megelőzően fontos a helyismeret, így a helyi sajátosságok, tapasztalatok figyelembevételével, valamennyi rendelkezésre álló adat segítségével jelöli ki a hatóság az ellenőrizendő adózói kört. A helyszíni ellenőrzések tehát tervezetten, célzottan kiválasztva, a vizsgálatokat alaposan előkészítve végzi a NAV.

Kik számíthatnak ellenőrzésre?

A cikk felsorolja, mely adózók számíthatnak ellenőrzésre, ezek különösen:

  • azok az adózók, akiknél korábban már állapítottak meg mulasztást,
  • azok az adózók, akiket korábban nem ellenőriztek, de az adatok alapján kockázatosak lehetnek,
  • a kiemelt rendezvényeken, eseményeken, vásárokon, piacokon (fesztiválok, FORMA-1, kisebb helyi fesztiválok) tevékenységet végző adózók,
  • a Balaton környéki gazdálkodók, és más nagyobb üdülővárosokban tevékenykedők (különösen: szálláshely-szolgáltatók, vendéglátók, cukrászdák)
  • A NAV felhívja a figyelmet arra, hogy a valós idejű adatszolgáltatásoknak köszönhetően nyomon követhetővé válnak az ellenőrzés előtti, alatti, illetve utáni adózói magatartások, illetve az adatok segítségével pontosabb kockázatelemzés végezhető egy-egy adózói körnél, ha a beérkező adatok a szokásoshoz képest eltérnek.

Az ellenőrzések fókusza

A cikkben a szerző listázza, melyek azok a területek, amelyeket a NAV egy ellenőrzés során vizsgál, ezek:

  • bejelentési, bejelentkezési kötelezettségek,
  • nyugta- és számlaadási kötelezettség betartása,
  • foglalkoztatás szabályszerűsége,
  • áruk eredetének vizsgálata,
  • nyilvántartási és bejelentési kötelezettségek (szigorú számadású nyomtatványok, telephely-bejelentés),
  • jövedéki kiskereskedelmi egységek esetén jövedéki ellenőrzés,
  • online pénztárgépekkel kapcsolatos kötelezettségek
  • Egyéb módszerek

Az „adótraffipax” közleménnyel érintett ellenőrzések során szerzett tapasztalatok alapján megállapítható, hogy a jogsértők száma a korábbi évekhez képest csökkent. Az „adótraffipax” intézményének hatásai már akár ellenőrzés nélkül is érezhetők és kimutathatók az online pénztárgépbe érkező adatok és a foglalkoztatotti bejelentések adatai alapján.

A helyszíni ellenőrzések során kiemelt cél a valós élethelyzet megteremtése, tehát adott esetben – főleg a nyári időszakban – várható, hogy nemcsak 2 fővel, hanem akár nagyobb társaságban, többen is megjelennek és fogyasztanak az ellnőrök egy-egy vendéglátóhelyen vagy egy szálláshelyen, és ez nem korlátozódik kifejezetten a megszokott munkaidőre. Az elmúlt években a NAV is alkalmazkodott, és eljárásait az élethez, a valósághoz igazította. Gyakori, hogy az ellenőrzéseket nem várt színtereken (pl. online platformokon, közösségi oldalak zárt csoportjaiban) végzik a NAV ellenőrei, hiszen az általános adókötelezettségekre irányuló szabályok ezeken a platformokon is kötelező érvényűek.

A cikk végezetül megemlíti az ún. „balatoni akciót”, amelynek keretében több igazgatóság együttműködve tart ellenőrzési sorozatot a balatoni gazdálkodóknál, és amely során az adóhatóság más társhatóságokkal (NÉBIH, rendőrség, önkormányzatok, munkavédelem) együttműködve végzi ellenőrzési tevékenységét.

A legfrissebb NAV-figyelőből emellett még az is kiderül, hogy ismét emelkedett a jegybanki alapkamat, valamint a NAV által küldött adószámla-kivonatokról is olvashat, és Adótraffipaxot is találhat benne.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.