NAV-Figyelő 43. hét: elérhető a VISSZADO jelű nyomtatvány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megjelent a nyilatkozat a gyermeket nevelő magánszemélyek adó visszatérítéséhez, bevallási határidő volt az OSS/IOSS-rendszerbe regisztrált adózóknak.

Megjelent a VISSZADO jelű nyilatkozat a gyermeket nevelő magánszemélyek adó visszatérítéséhez

Aki családi pótlékot kap, nem kell nyilatkoznia, mert az ellátást folyósító szervtől a NAV megkapja a kiutaláshoz szükséges adatokat.

A nyomtatványt elektronikusan vagy papíralapon is be lehet nyújtani a NAV-hoz:

az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA: https://onya.nav.gov.hu)

az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogram (ÁNYK) használatával vagy

papíralapon kitöltve, postán vagy személyesen.

A papíralapú „üres” nyomtatvány letölthető és kinyomtatható a NAV honlapjáról vagy elérhető a NAV ügyfélszolgálatain.

Papíralapú benyújtáskor a nyomtatványt egy példányban a NAV lakóhely szerint illetékes igazgatóságához kell eljuttatni. Ha a nyilatkozatot papíron kívánják benyújtani, annak aláírásáról se feledkezzenek meg. Ha a jogosult szülő helyett annak meghatalmazottja jár el, a nyilatkozatot a meghatalmazottnak kell aláírnia.

A nyilatkozat benyújtásának határideje 2021. december 31.

nav-figyelőFontos kiemelni viszont, hogy a határidő elmulasztása az adó-visszatérítésre való jogosultságot nem érinti. Az adó-visszatérítést a 21SZJA jelű bevallásban (az adóbevallási tervezet kiegészítésével vagy önállóan benyújtott bevallásban) kérhetik az arra jogosultak.

2021. október 31. bevallási határidő volt az OSS/IOSS-rendszerbe regisztrált adózóknak

Az OSS-bevallást:

az uniós és a nem uniós sémában negyedévente, a naptári negyedévet követő hónap utolsó napjáig (első alkalommal a 3. negyedévre 2021. október 31-ig),

az importsémában (IOSS) havonta, a naptári hónapot követő hónap utolsó napjáig (2021. szeptember hónapra 2021. október 31-ig)

kellett benyújtaniuk a NAV honlapján elérhető OSS-portálon keresztül.

Felhívjuk a figyelmet, hogy bevallást arra az időszakra is be kell adni, amikor az adózó nem teljesített az OSS/IOSS hatálya alá tartozó szolgáltatást vagy távértékesítést.

Ha a bevallásban fizetendő adót tüntet fel, a bevallás benyújtásával egyidejűleg az adót is meg kell fizetni forintban, átutalással a NAV OSS ÁFA beszedési számla 10032000-01077027 számlaszámra. A közlemény rovatba be kell írni a bevallási referenciaszámot. A bevallás vagy befizetés elmaradása esetén a NAV figyelmeztetést küld az adózónak.

A NAV-figyelőben a fentieken túl az egészségügyi járulék mértékéről, valamint a Vám, Jövedéki és Adóügyi Szolgáltatók Szövetségének szakmai konferenciájáról is olvashat.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.