NAV: így csökkenthető a neta


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A népegészségügyi termékadót (neta) január 1. óta csökkenteni lehet az egészségmegőrző programok költségeivel legfeljebb az adó összegének 10 százalékáig – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a honlapján közzétett tájékoztatóban.


Egészségmegőrző programnak minősül az adóalany költségekkel járó, vagy a népegészségügyi szerv egészséges étkezésre, életmódra, a sportolás elősegítésére, ösztönzésére irányuló tevékenysége, akciója, programja, amely bármely magánszemély által, ingyenesen elérhető. Az adócsökkentés bármely erőkifejtéssel járó szabadidős tevékenység népszerűsítésére irányuló tevékenység kapcsán alkalmazható. 

Ha az adóalanynak nincs saját programja, népegészségügyi szerv által szervezett egészségmegőrző programhoz is csatlakozhat, vagyis élhet az adócsökkentéssel akkor is, ha például havonta meghatározott pénzösszeget átutal a népegészségügyi szerv számlájára az általa szervezett program költségeihez való hozzájárulás címén. Ekkor az aktuális adómegállapítási időszakra fizetendő adót az ugyanazon időszakban átutalt/befizetett összeggel lehet csökkenteni (a fizetendő adó összegének 10 százalékáig). 

Akár saját, akár népegészségügyi szerv által indított programról van azonban szó, az adócsökkentés kizárólag akkor vehető igénybe, ha az bármely magánszemély által ingyenesen hozzáférhető, elérhető, tehát nem alkalmazható például az adóalany saját munkavállalóinak szervezett rendezvényei esetében. Azon tevékenység, rendezvény, amely – akár csak jelképes összegű – nevezési/részvételi díj ellenében vehető igénybe, nem minősül egészségmegőrző programnak. A nem szabadtéren megrendezett programok esetében a létszámkorlátozás nem kizáró tényező, a rendezvénnyel kapcsolatos költségek levonhatók a netából. Ha azonban az adóalany például a kerékpározást népszerűsítő programja keretében a kerékpár márkáját népszerűsítő tevékenységet is folytat, az utóbbival kapcsolatban felmerült költségek nem vonhatók le.

Ha részletesen szeretné megismerni a helyi adók változásait,
akkor ezt most szakértő előadókkal konzultálva teheti meg képzésünkön. Részletekért kattintson >>>

Az adóhatóság arra is felhívja a figyelmet, hogy az adóellenőrzés alkalmával számlával, számviteli bizonylattal vagy más okirattal (például szerződéssel) kell igazolni az adócsökkentés során elszámolt költségek hitelességét. Olyan nyilvántartást érdemes vezetni, amelyből az adómegállapítási időszakban az egészségmegőrző programmal kapcsolatban felmerült költségek/ráfordítások egyértelműen beazonosíthatóak, összegszerűen meghatározhatóak és hitelesek.

Az adócsökkentést kizárólag abban az adómegállapítási időszakban lehet alkalmazni, amikor a költségek, ráfordítások felmerültek, vagyis csak arról az időszakról szóló adóbevallásban lehet érvényesíteni. Ha nem számolták el a kedvezményt, utólag, önellenőrzéssel lehet érvényesíteni.

A NAV egy konkrét példát is ismertet az adócsökkentésre. E szerint az adóalanynak az adó-megállapítási időszakban 7,6 millió forint neta-fizetési kötelezettsége keletkezett, azonban ugyanezen időszakban 13,2 millió forint költsége is felmerült egészségmegőrző programokkal kapcsolatban. Ha él az új kedvezménnyel, az egyébként fizetendő adó összegének maximum 10 százalékával, vagyis legfeljebb 760 ezer forinttal csökkentheti a fizetendő adó összegét, vagyis 7,6 millió forint helyett 6,84 millió forint netát kell fizetnie. Az adócsökkentés során el nem számolt 12,44 millió forintos költségrészt nem lehet figyelembe venni a következő adómegállapítási időszakokban fizetendő adó csökkentéséhez.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.