Négymilliárd forintos kötvényt ad ki Komárom-Esztergom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Négymilliárd forintos kötvény kibocsátásáról döntött csütörtöki közgyűlésén Komárom-Esztergom Megye Közgyűlése a tavaly és az idén felvett hitelek kiváltására, valamint az uniós források igénybevételéhez szükséges önrész biztosítására.

˝Nyilvánosságra kerültek a kormány elképzelései, melyekkel jövőre korlátoznák az önkormányzatok fejlesztési hitelfelvételét. Ha a tervet elfogadják, lehetetlen lesz az uniós források igénybevétele, mert az önerőt a megye saját költségvetéséből nem tudja biztosítani˝ – mondta el a közgyűlés elnöke.

Völner Pál rámutatott, hogy a létszámleépítések, az átszervezések, az étkezésiutalvány-támogatás megvonása és más takarékossági intézkedések mellett Komárom-Esztergom megye idén 1,3 milliárd forintos hiánnyal számol. A deficit egyik oka az illetékbevételek elvonása. ˝Annyi illetékbevételt sem kapunk az idén, amennyit tavaly beszedtünk˝ – fogalmazott az elnök.

A megye tavaly és az idén összesen 1,2 milliárd forint hitelt vett fel. A kötvények kamata fele a hitelekének, ezért a kibocsátás egy részével kiváltanák a banki kölcsönöket. A kötvényt 20 évre bocsátanák ki, a számítások szerint nem terhelné meg jobban az önkormányzat költségvetését, mint a jelenlegi adósságszolgálat.

A megye a következő három évben szeretne pályázni a Szent Borbála Kórház modernizálására 5,2 milliárdos beruházási értékkel, valamint több oktatási intézményének felújítására.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 20.

A közvetett adózás rendszere Algériában (4. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 19.

Kapcsolt vállalkozási viszony megítélése

„X” és „Y” társaság az ügyvezetés egyezőségére tekintettel kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózók. Az „Y” társaság a 100 százalékos tulajdonosa „Z” társaságnak, e két társaság tehát a többségi befolyás alapján minősül kapcsolt vállalkozásnak, az ügyvezetés egyezősége e tekintetben nem áll fenn. Az „X” és a „Z” társaság tulajdonosi háttere teljes mértékben különbözik egymástól, egyik adózó sem gyakorol többségi befolyást a másikban. Kérdésünk arra irányul, hogy „X” és „Z” társaságok között ebben az esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony.

2024. szeptember 19.

Adóelőnyök a megújult K+F rendszerben

A K+F tevékenységekhez kapcsolódóan már eddig is több adónemben – társasági adó, helyi iparűzési adó, innovációs járulék, szociális hozzájárulási adó, Kiva – lehetőség volt az adóalap csökkentésére vagy adókedvezmény igénybevételére. Az adózási kedvezmények mellett a kutatás-fejlesztési tevékenységek kapcsán a vállalkozások más, közvetlen állami támogatásokra is jogosulttá válhatnak. Ahhoz, hogy ezekkel a kedvezményekkel élni tudjon egy vállalkozás, fontos meggyőződni arról, hogy az adott tevékenység a hazai és nemzetközi szabályozás alapján valóban kutatás-fejlesztésnek minősül-e.