Nehéz „adóoptimalizálni” az EU-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ciprus kiesésével egyre nehezebb alacsony adózású konstrukciókat alkalmazni az EU-ban – írja a Napi Gazdaság.


Cipruson a társaságiadó-emelés nyomán Írország szintjére emelkedik az adókulcs; 10 százalékos kulcs már csak Bulgáriában és 500 millió forintos adóalapig Magyarországon alkalmazható, bár ez a két ország nem olyan elnéző az adófizetőkkel szemben, mint Ciprus volt – írja összeállításában a Napi Gazdaság.

Magyarország jó példa arra, hogy az unió hogyan használta ki erőfölényét az alacsonya adózási lehetőségek visszaszorításában – írja szerdai számában a lap, és felidézi: a társasági adóban a kamat- és jogdíjbevételek ötvenszázalékos kedvezményt élveztek, vagyis a vállalatoknak megérte Magyarországra csoportosítani az ilyen jövedelmeket. Ez a lehetőség jelentősen szűkült, a hazai jogszabályok ugyanis úgy módosultak, hogy ma már csak a jogdíjbevételekre vonatkozik kedvezmény. Ez még mindig nagyon vonzó, hiszen 500 millió forint adóalapig öt százalék adót kell csak fizetni.

Írországban éri meg részesedéscserét lebonyolítani − vagy Magyarországon, itthon is kedvező ugyanis ez a szabályozás −, Luxemburg vagy a két nem uniós tagállam, Svájc és Liechtenstein pedig alkalmas helyszín finanszírozási központok számára, ha egy vállalatcsoportot célszerű olyan központból finanszírozni, ahol a kamatjövedelem adómentes vagy kedvezményes adózású – írja a Napi Gazdaság.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.