Nehezedik az agresszív adótervezés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló 2013. évi XXXVII. törvény módosításáról szóló javaslatot vitatta meg kedden az országgyűlés, az általános vitát lezárták.


A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatása szerint a nagyvállalatok agresszív adótervezése, adóelkerülése uniós becslés szerint legalább évi 50-70 milliárd euróval károsítja a tagállamok költségvetését.

A törvényjavaslat jelentéstételi kötelezettséget ír elő azokra a multinacionális vállalatcsoportokra, amelyek csoportszintű éves árbevétele meghaladja a 750 millió eurót.

A majd 60 országból érkező adatoknak köszönhetően – amelyek egyebek mellett tartalmazzák a munkavállalók számát, a bevételt, a nyereségadót, a globális szintű jövedelemallokációt – az adóhivatalok pontosan fel tudják mérni a szokásos piaci ár megállapításával, az adóalapcsökkentéssel és profitátcsoportosítással kapcsolatos kockázatokat – írták.

Az adatok cseréjével jelentősen nőhet a tagállamok adóbevétele is, megszűnhet a multik eddigi agresszív adótervezési gyakorlata – írta az NGM.

 

László Tamás, a Fidesz vezérszónoka a vitában azt mondta: a javaslat fontos szerepet játszik abban, hogy az unió államai hatékonyabban tudjanak fellépni az adókijátszás és az adóelkerülés ellen. Felidézte, hogy az Európai Bizottság már 2012-es közleményében kiemelte, hogy az adóügyi automatikus információk cseréjét határozottan elő kell mozdítani.  

Szerinte nem árt hangsúlyozni, hogy a több országban működő multiknak több lehetőségük van arra is, hogy optimalizálják adózásukat – mondta. A javaslattal a magyar szabályozás átveszi a vonatkozó uniós irányelvet, azaz minden évben országonként jelentést kell benyújtani, számot kell adni a bevételükről,a  jegyzett tőkéjükről, a dolgozói létszámukról. A javaslat pozitív intézkedéseket tartalmaz – hangsúlyozta, és annak támogatását kérte a kormánypárti politikus.

Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára zárszavában erre úgy válaszolt, hogy a kormány adópolitikájával azért teremt kedvező klímát a Magyarországon működő multinacionális cégeknek, mert figyelembe veszi az ezen vállalkozásokhoz köthető személyi jövedelemadó befizetéseket, valamint a munkaadói járulékokat is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 20.

Nem emelné az adókat az új francia kormány

Franciaországnak „vasárnap előtt” meglehet az új kormánya – jelentette be Michel Barnier miniszterelnök csütörtök este, miután bemutatta Emmanuel Macron államfőnek a 38 kormánytag nevét tartalmazó listát.

2024. szeptember 20.

Hamis játékokra csapott le a NAV

Közel húszezer hamis játékot foglalt le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy budapesti játékbolt titkos raktárában.

2024. szeptember 20.

A közvetett adózás rendszere Algériában (4. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!