Nem adózhat fordítottan a cukor


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság elutasította a magyar kormány kérését; az indok még nem ismert – írja hétfői számában a Napi Gazdaság.


Elutasította Magyarország kérelmét az Európai Bizottság a cukor fordított adóztatásának ügyében − értesült a Napi Gazdaság. A kormány novemberben kérelmezte a fordított áfafizetés bevezetésének engedélyezését, mert a cukorkereskedelemben jelentős mértékű az áfacsalásra épített fiktív ügyletek aránya: 130-140 ezer tonnára tehető a fiktív export, ami után az elcsalt áfa akár a tízmilliárd forintot is meghaladhatja éves szinten.

Azt egyelőre nem tudni, milyen hivatkozással utasította el Brüsszel a magyar kérelmet. Legutóbb márciusban hozott hasonló döntést a testület, akkor a disznóhúst és a takarmánynövényeket érintő kérelem bukott el. Az akkori indoklás szerint azért nem kapta meg a szabályozás a zöld jelzést, mert a fordított áfafizetést csak nagyon indokolt esetben lehet engedélyezni, nagyon speciális és szűkre szabott területen, s csak akkor, ha nincs más lehetőség sem a törvénykezésben, sem az ellenőrzésben.

Németország, Franciaország és Ausztria tavaly decemberben kapott elutasító határozatot a gáz- és energiaértékesítésben kért fordított adóztatásra, Franciaország pedig a telekommunikációs szolgáltatásban sem kapott erre lehetőséget. Romániának idén tavasszal nem sikerült meghosszabbítania a gabonaértékesítésre már több éve sikeresen alkalmazott fordított áfázást.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.