Nem dolgozik a fél ország


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Teljes a stagnálás a magyar munkaerőpiacon: a foglalkoztatás nem nő, és a téli hónapok elmúltával a munkanélküliségi ráta sem csökken.

Változatlanul 7,7 százalékon áll a munkanélküliségi ráta a Központi Statisztikai Hivatal március-májusi adatai szerint. Az utóbbi három hónapban hibahatáron belül nőtt a foglalkoztatási arány, ám a munkaképes (15-74 éves) lakosság alig 50 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon a vizsgált időszakban. A munkanélküliségi mutatók minden tekintetben elmaradnak az egy évvel korábbi adatokhoz képest, igaz, a lemaradás nem drámai.

A KSH a vizsgált március-májusi időszakban 3 millió 857 ezer foglalkoztatottat és 321,8 ezer munkanélkülit talált. A munkanélküliek száma a foglalkoztatási mélypontnak számító téli hónapokhoz képest némileg csökkent, ám a most közölt összlétszám meghaladja az elmúlt évek hasonló időszakának adatait. A KSH-tól független Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai hosszabb távon hasonló mozdulatlanságot mutatnak a munkaerőpiacon, mint a KSH felmérései.

A munkanélküliek 48,4 százaléka egy évnél hosszabb ideje volt munka nélkül, az állás nélküli időszak átlagos időtartalma 17,8 hónap, vagyis hajszál híján másfél év. Ráadásul az Ecostat gazdaságelemző intézet felmérése szerint a cégek többsége nem hajlandó hosszabb ideje munka nélkül lévőket alkalmazni, így a tartós munkanélküliek munkába állítása – ami a foglalkoztatáspolitika fő csapásirányává kezd válni – kemény feladatnak tűnik.

Hasonlóan sanyarú helyzetet tükröznek a foglalkoztatási adatok, ugyanis a 3 millió 857 ezer munkavállaló ötvenszázalékos foglalkoztatási arányt jelent a vizsgált 15-74 éves korosztályban. Az elmúlt három és fél évben a foglalkoztatási ráta szűk sávban, 49,9-51,3 százalék között ingadozott – semmi jót nem jelent viszont, hogy a 49,9 százalékos mélypontot az egy hónappal ezelőtti felméréskor állította be a mutató. A 15-64 éves korosztályban – amely közelebb áll elvárható munkaerő-piaci pályafutása idejéhez – a foglalkoztatási arány 56,3 százalékos, ez elmarad mind a korábbitól, mind az EU-átlagtól.

A GKI gazdaságkutató intézet szerint a következő időszakban sem lehet látványos javulásra számítani: az év utolsó hónapjaiban mérséklődhet a munkanélküliségi ráta, ám éves átlagban így is 7,6 százalék lesz. Az Ecostat kutatóintézet ezzel szemben a munkanélküliségi ráta kisebb emelkedésével számol az idén: erre az évre éves átlagban 7,8, a jövő évben pedig 7,6 százalékos rátát jósol.

Forrás: napi.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.