Nem késett el mindenki a TEÁOR-átkódolással


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem kis zavart okozott a TEÁOR kódok átalakítása, és az ezzel kapcsolatos határidők betartása a vállalkozók körében. Az Adó szaklap 2008/9. számában dr. Kovács Ferenc cikkéből kiderül, hogy kinek, hol, és mikor van még ezzel kapcsolatos teendője az idén.

Az adózóknak kizárólag akkor kell az új kódokat bejelenteniük a cégbírósághoz, a körzetközponti jegyzőhöz (okmányirodához), illetve az adóhatósághoz, amennyiben azokat az említett három szerv nem tudta átfordítani a korábban bejelentett TEÁOR’03-kódokból, illetve szakmakódokból.

Honnan lehet megtudni, hogy mely kódokat sikerült átfordítani és melyeket nem?

A legegyszerűbben az internetről. Amennyiben az adózó, illetve annak törvényes képviselője, meghatalmazottja rendelkezik ügyfélkapus azonosítóval és a lekérdezéshez szükséges jogosultsággal, a http://www.magyarorszag.hu oldalon keresgélhet. A belépést követően az „eBEV-szolgáltatások” menüpontot kell kiválasztani, ezt követően a megjelenő eBEV portálon a „lekérdezések” menüpontra kell kattintani. A megjelenő listán a jobb szélső „törzsadat” mappára kell klikkelni. Amennyiben korábban még nem történt lekérdezés, úgy az „új lekérdezés” gombot kell megjelölni, és itt az adózót kiválasztani. Ezt követően néhány percen belül (a „frissít” gomb benyomásával) megtekinthető, lementhető, illetve kinyomtatható a kiválasztott adózó legfontosabb adatainak (így tevékenységi kódjainak) listája.

Az adózó főtevékenységénél egyértelműen jelzi az adatbázis, hogy ’03-as vagy ’08-as kódról van szó, továbbá az egyéb tevékenységi kódlista is külön csoportban tartalmazza a régi (2003-as) és az új (2008-as) kódokat, megkönnyítve ezzel az adózók által történő beazonosítást.
Természetesen az internetes lekérdezés mellett lehetősége van az adózónak, hogy az adóhatóság központi ügyfélszolgálatain, kirendeltségein érdeklődjön az adóhatóság által nyilvántartott törzsadatokról, ideértve a tevékenységi köröket is.

A cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozások a www.e-cegjegyzek.hu oldalon is lekérdezhetik ingyenesen adataikat.

Hol kell a tevékenységi kód változását bejelenteni?

Alapvető rendező elv, hogy a változást ott kell bejelenteni, ahova eredetileg a tevékenységet bejelentették. Vagyis amennyiben eredetileg a cégbírósághoz lett bejelentve a tevékenység, úgy a módosítást is ott kell kezdeményezni, amennyiben a körzetközponti jegyzőnél (okmányirodában) történt a bejelentés, úgy a változtatást is ott kell elindítani. Az adóhatóságnál tehát kizárólag akkor kell a TEÁOR-változást bejelenteni, amennyiben az eredeti tevékenység bejelentés is az adóhatóságnál történt.

Meddig kell a TEÁOR-kód változást bejelenteni?

Az egyes adótörvények módosításáról rendelkező 2007. évi CXXVI. törvény 479. §-ának rendelkezései alapján a változásbejelentési határidő: 2008. július 1.
Ugyanakkor a cégbírósági bejelentésekkel kapcsolatban a 11/2008. (VI. 13.) IRM-rendelet megváltoztatta a cégbejegyzési eljárás és a cégnyilvántartás egyes kérdéseiről szóló 21/2006. (V. 18.) IM-rendeletet módosító 41/2007. (VIII. 29.) IRM-rendelet egyes szabályait.
Eszerint azon tevékenységi körök vonatkozásában, amelyek a KSH-közlemény értelmében automatikusan nem sorolhatóak át, a tevékenységi kör megfelelő módosítását a cégnek kell kérnie a cégbíróságon a cégjegyzékben vezetett egyéb adatai első változásakor, de legkésőbb 2008. december 31-éig.
Vagyis a határidő-módosítás kizárólag a cégbírósághoz bejelentendő adatokra vonatkozik.

Dr. Kovács Ferenc cikke az Adó szaklap 2008/9.száméban olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

Hullócsillagok – adócsaló médiavállalat omlott össze

Rövid életű, egyben hamis csillagként ragyogott a médiaiparban az a bűnszervezet, amely megközelítőleg kétmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot készpénzben, ingatlanban, illetve drága gépkocsikban halmozták fel. A pénzügyi nyomozók nagyszabású akciója során 52 helyszínen csaptak le egyszerre a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a Bevetési Igazgatóság járőrei, valamint a MERKUR bevetési egység.