Nem mindig biztonságos az online fizetés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre elterjedtebb az internetes termékvásárlás, és ezzel kapcsolatban a határon átnyúló online fizetés. Az Európai Fogyasztói Központ arra hívja fel a figyelmet, hogy legyünk körültekintőek a fizetési módozatok megválasztásánál.

Bár sokszor a külföldi eladó különösen kedvező árakat kínál, érdemes fokozott figyelmet szentelni a felajánlott fizetési módoknak annak érdekében, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés a vásárlást követően.

A tapasztalatok alapján a külföldi székhelyű kereskedő által üzemeltetett webáruházból való rendeléskor az eladó általában a vételár előzetes megfizetése után vállalja a termék leszállítását.

A fizetés során a legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a bankkártya adatainak megadását követően az eladó esetleg a megrendelés ellenértékén felül további összegeket is jogosulatlanul leemelhet a fogyasztó számlájáról. Léteznek azonban biztonságos fizetési megoldások is, melyekkel kivédhetjük ezt a veszélyt, hívja fel figyelmet az EFK.

Az egyik legbiztonságosabb megoldás, ha a fogyasztók egy külön, csak internetes vásárlásra használt alszámlát nyitnak számlavezető bankjuknál, melyhez egy külön bankkártya is tartozik. Ez azért biztonságosabb mint a főszámlához tartozó kártya használata, mert az eladó nem férhet hozzá a főszámla adataihoz és az azon található pénzösszeghez.

Másik alternatíva egy harmadik-, az internetes fizetésben közreműködő fél bevonása a fizetési folyamatba. Ennek előnye, hogy az eladó egyáltalán nem fér hozzá a fogyasztó banki adataihoz, csak a harmadik fél által megküldött adatokat láthatja, melyhez az előző megoldáshoz hasonlóan, szintén csak annyi pénzt rendel a fogyasztó, amennyi az aktuális vásárláshoz szükséges.

Az internetes vásárlásokkal, a fogyasztót a vásárlás során megillető jogokkal kapcsolatosan további hasznos információk találhatók az Európai Fogyasztói Központ honlapján.

Forrás: Európai Fogyasztói Központ


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.