Német példára nyirbálná tovább a munkavállalói jogokat a kormány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A foglalkoztatás viszonyait hozzá kell igazítani a valósághoz – ezzel indokolta az [origo] kérdésére Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a munka törvénykönyvének tervezett változtatásait. A tárca a hazai cégek versenyképességét javítaná a bürokráciacsökkentő program második ütemével is, mely szeptemberben kerülhet a kormány elé.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által áprilisban bejelentett, a munkavállalói jogokat érintő tervezett változások valószínűleg részét képezik majd a munka törvénykönyve módosítási koncepciójának – mondta az [origo] kérdésére Cséfalvay Zoltán, a tárca gazdaságstratégiáért felelős államtitkára egy csütörtöki konferencián.

Az NGM áprilisban a vállalkozások adminisztrációs terheinek enyhítésére meghirdetett bürokráciacsökkentő csomag részeként harangozta be az egyebek mellett az üzemi tanács opcionálissá tételét, a munkavállalók elbocsátásának megkönnyítését, az éjszakai-hétvégi bérpótlék, a végkielégítések és a felmondási idő csökkentésének, valamint az 5,5 munkanapos munkahét alkalmazásának lehetőségét megteremteni hivatott jogszabályok megalkotását. (A tájékoztató ma is elérhető a kormány honlapján.)

Cséfalvay Zoltán közölte, annyiban félreértésről van szó, hogy az adminisztrációs terhek mérséklését célzó programnak ezek az intézkedések valójában nem részei, de ettől még elengedhetetlenek, és a munka törvénykönyvében bizonyára meg is fognak jelenni. A munkavállalói jogokat több ponton szűkítő módosítások szükségességét azzal indokolta, hogy versenyképesebbé kell tenni a magyar vállalkozásokat.

Folytatás az origo-n.

Forrás: origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.