Nő a filmes adókedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Filmalap kezdeményezésére a jelenlegi 25 százalékról 30 százalékra nőhet a filmszakmai közvetett támogatás, vagyis az elszámolható filmgyártási költségek utáni adókedvezmény mértéke.

A javaslat célja, hogy a magyar filmipar megőrizze vezető pozícióját, tovább növelje versenyképességét az európai filmgyártásban. A megemelt állami támogatás a kisebb költségvetésű, magyar kultúrát, történelmet bemutató filmalkotások megvalósulását is elősegíti – olvasható a Magyar Nemzeti Filmalap közleményében.

Mint írják, a támogatás mértékének emelését az Európai Bizottság 2024. december 31-ig jóváhagyta, az erre vonatkozó törvényjavaslatot a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn nyújtotta be az Országgyűlésnek. A javaslat szerint a 30 százalékos adókedvezményt már azok a produkciók is igénybe vehetnék, amelyek július 10. után kezdték meg a forgatást.

A közlemény szerint Budapest az elmúlt években Európa egyik filmes központjává vált. A közvetett támogatás jelentős mértékben hozzájárul nem csupán a magyar filmipar fejlődéséhez, hanem a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez, új munkahelyek létrejöttéhez és a kereslet növekedéséhez is. A filmes támogatási rendszer az egyetlen támogatási forma ma Magyarországon, amely működése révén kimutathatóan és már rövid távon profitot termel.

Magyarországon európai szinten kiemelkedően magas a filmipari hozzájárulása a GDP-hez. Az adókedvezmény bevezetése óta a filmipar teljes bevétele többszörösére nőtt. 2017-ben a közvetlen filmgyártási költség meghaladta a 108 milliárd forintot és a magyar filmeket is beleértve összesen 285 produkció forgott Magyarországon. Az elmúlt években más európai országok is sorra vezettek be a magyarországihoz hasonló támogatási rendszereket, látva annak gazdaságra és a filmgyártásra gyakorolt rendkívül pozitív hatását.

„A támogatáson túl Magyarország és Budapest vonzerejét a tapasztalt filmes szakembereink, a kiváló helyszínek és fejlett stúdióink adják. London után Budapest a legnépszerűbb forgatási helyszín Európában. A mostani változtatás célja, hogy tovább erősítsük a magyar filmipart és nemzetközi szinten megőrizzük az elmúlt években elért vezető pozíciónkat” – idézi Andy Vajna filmügyi kormánybiztost a közlemény.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).