Nő a köztartozásmentes adózók száma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt két évben több mint huszonhétezer magánszemély és vállalkozás élt a lehetőséggel, és kérte felvételét a köztartozásmentes adózói adatbázisba – közölte a NAV. Az adatbázisban már 164 828 adózó szerepel.

Az adóhivatal felidézte: a kérelem benyújtása illetékmentes, az adatbázisban való szereplés pedig helyettesítheti a tartozásmentességről szóló nemleges adóigazolásokat, amelyekre egyes pályázatoknál, hitelkérelmeknél, vagy a csok-igénylésnél szükség van.

Hasznos lehet azoknak a vállalkozásoknak is, amelyek üzleti partnereiknek szeretnék igazolni pénzügyi megbízhatóságukat, a NAV honlapján található nyilvános adatbázisból bárki előzetes regisztráció nélkül lekérdezheti az éppen aktuális adatokat.

A közlemény szerint az elmúlt évek folyamatos növekedéséhez hozzájárult az elektronikus áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) bevezetése, mentesül ugyanis az ekáer-számhoz szükséges kockázati biztosíték megfizetése alól, aki legalább két éve működik, és szerepel a köztartozásmentes adatbázisban.

Nagy számban kérik felvételüket a csok- és egyéb hiteligénylők is, mert így ők is lényegesen egyszerűbben, gyorsabban, sorban állás nélkül igazolhatják köztartozás-mentességüket – közölte a NAV.

Ha egy adózó a feltételeknek folyamatosan megfelel, további ügyintézés és költségek nélkül akár évekig támaszkodhat az adatbázisban való szereplésre minden olyan alkalommal, amikor szükség van a tartozásmentesség igazolására. Ezért érdemes időről-időre ellenőrizni, hogy nincs-e valamilyen elmaradás, ami kizárja a tagságot – hívta fel a figyelmet az adóhatóság.

A NAV honlapján található adatbázis minden hónap 10-én frissül. Azokat az adózókat tartalmazza, akik az előző hónap utolsó napjáig kérték a felvételüket, és a jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelnek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

eÁfa bevallás előnyei – új technológiák alkalmazása az Áfa rendszerében

2024-ben bevezetésre került az elektronikus áfa rendszer, amely a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználásával az áfa bevallások elkészítésében vállalt adóhatósági támogatás keretében csökkenti a vállalkozások számára az adminisztrációs terheket. Egyúttal kijelöli a fejlődés irányát is, amelyben a végső cél az új platformok használatának elterjedése. A HÍD Consulting segítségével áttekintjük a digitális szabályozás részleteit