Nőtt a vállalkozások adóterhelése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások összprofitja kevésbé csökkent tavaly, mint az összesített veszteségük, így a kumulált adózási eredmény csaknem harmadával bővült. Az átlagos adóterhelés 1,1 százalékponttal nőtt 2011-hez képest, elérve a 10,5 százalékot. Az InfoTandem heti infografikája.


Felemás évet zártak tavaly a hazai vállalkozások. Többségben voltak azok, amelyek nyereségesen gazdálkodtak, sőt számuk 1,2 százalékkal még emelkedett is 2011-hez képest. Ezen 214,7 ezer sikeresen működő cégnek azonban az összprofitja 7,4 százalékkal soványabb lett. A végső mérleg azért javult mégis, mert a veszteségesek nemcsak számbelileg lettek kevesebben, hanem az eredménysorukon is sikerült fényezniük, így e 159 ezer szereplős mezőny kumulált ráfizetése harmadával apadt. (Eközben a nulla eredményt vallók száma szintén kevesebb lett.)

 

Mindezekből végső soron az adódott, hogy a vállalkozói szektor adózás előtti eredménye 31 százalékkal (689 milliárd forinttal) meghaladta a korábbi évben regisztráltat. Méret szerint vizsgálódva az derül ki, hogy a pólus két végén elhelyezkedő csoportok, azaz a mikrovállalkozások és a legnagyobb társaságok adózás előtti eredménye csökkent (3,6, illetve 7,2 százalékkal), míg a kisvállalkozásoké 2,5-szeresére, a közepeseké pedig 3,9-szeresére hízott.

Tovább árnyalja a képet, hogy az eredményt csökkentő, illetve növelő tételek számbavétele után adódó, bő 3 ezer milliárd forintos pozitív adóalap viszont minimális visszaesést tükröz. Azt gondolhatnánk, hogy így az adókötelezettség is mérséklődött, ám e helyett mintegy 10 százalékos növekedés történt. A talány megfejtésének kulcsa az adókedvezmények drasztikus, 34 százalékos visszaszorulásában keresendő. Ennek oka elsősorban a beruházási kedvezmények eltörlése volt; ezeket 2011-ben még 71 milliárd forint értékben tüntették fel az adózók bevallásaikban. Mivel azonban a látvány-csapatsport támogatás, a fejlesztési kedvezmények, valamint az előadó-művészeti szervezetek támogatásának kedvezménye megugrott, összességében „csak” 48 milliárddal mérséklődtek az igénybe vett kedvezmények.

A visszatartott adóval együtt is mindössze 3 milliárd forintnyi értékű adómentességet beszámítva jön ki a tényleges társaságiadó-kötelezettség 319 milliárd forintra, ami 10,5 százalékos átlagos adóterhelésnek felel meg. Egy évvel korábban ez a mutató még 9,4 százalékon állt.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.