Nyerhetnek a cégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közjegyzők veszik át a feladatot: fizetési meghagyásos eljárás e-úton

Évi egymilliárd forintot spórol meg az állam azzal, hogy a közjegyzők átveszik a bíróságoktól a fizetési meghagyásos eljárást. A procedúra elektronikus úton folyik majd, így jóval gyorsabban juthat nem vitatott követeléséhez az érintett, mint ma. A fizetendő díj részben több, részben kevesebb lesz – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke a közelmúltban hatályba lépett törvényről. Elmondta: a szükséges elektronikus háttér kialakításához már hozzáláttak, terveik szerint az év végén megkezdhetik a hibaszűréseket.

A bíróságokon évi 300 ezer fizetési meghagyásos eljárás indul. Ilyen ügymennyiség mellett érthetően nem tudják tartani a meghagyás kibocsátására előírt 30 napos határidőt, Budapesten például ez átlagosan 240 nap. Maga a jogszabály is hátráltatja az eljárást. A bíróságnak ugyanis mérlegelnie kell, hogy jogszerű-e a meghagyás kibocsátása. Az új rendszerben – az uniós gyakorlatnak megfelelően – a közjegyző mérlegelés nélkül kibocsátja a meghagyást, ha a kérelmező fél megelőlegezi a költséget, hiszen ha jogszerű, utóbb úgyis visszakapja a pénzét. Kivételt képez ezalól, ha a beadvány olyan jogcímre – például szerencsejátékból eredő követelésre – irányul, amelyre a törvény alapján nem indítható fizetési meghagyásos eljárás – mondta Tóth Ádám.
Az elektronikus út révén – ha az adós nem él ellentmondással – akár egy hónapon belül elkezdődhet a végrehajtás. A gyors jogérvényesítésnek nagy a jelentősége, különös tekintettel arra, hogy az ügyek 90 százalékát jogi személyek nyújtják be, vagyis az üzleti élet részvevői sokat nyerhetnek az új szabályozással. A gyors jogérvényesítés megakadályozhatja a körbetartozásokat, csökkentheti a cégvagyon-kimentési manipulációkat.

A bírósági út, az ügyek elhúzódása, manuális feldolgozása számítások szerint évente egymilliárd forintot vesz ki az adófizetők zsebéből. Ezt a közjegyzői hatáskörrel megspórolják, a bíróságok pedig óriási munkától szabadulnak meg. Az eljárás alapdíja a mai háromezer forint helyett ötezerre emelkedik. A legmagasabb tarifa viszont a felére csökken, 300 ezer helyett 150 ezer forint lesz. A közjegyzői kamara állja a hardver- és szoftverfejlesztés mintegy 200 millió forintos költségét. A rendszer közvetlen összeköttetést biztosít a végrehajtói kamara elektronikus bázisával.

Még olcsóbbá és gyorsabbá tenné az eljárást, ha a cégjegyzékben szerepelne a vállalkozások e-mail címe, hiszen akkor kiiktatható lenne a postai út. Időt és pénzt lehetne megtakarítani azzal is, ha a bíróságok fogadni tudnák a közjegyzők elektronikus küldeményeit, így ellentmondás esetén – vagyis amikor per lesz ügyből – annak elektronikus aktáját – mondta Tóth Ádám.

A közjegyzői hatáskörbe került elektronikus fizetési meghagyásos eljárás a jövő nyáron startol.

Kende Katalin

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.