Nyerhetnek a cégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közjegyzők veszik át a feladatot: fizetési meghagyásos eljárás e-úton

Évi egymilliárd forintot spórol meg az állam azzal, hogy a közjegyzők átveszik a bíróságoktól a fizetési meghagyásos eljárást. A procedúra elektronikus úton folyik majd, így jóval gyorsabban juthat nem vitatott követeléséhez az érintett, mint ma. A fizetendő díj részben több, részben kevesebb lesz – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke a közelmúltban hatályba lépett törvényről. Elmondta: a szükséges elektronikus háttér kialakításához már hozzáláttak, terveik szerint az év végén megkezdhetik a hibaszűréseket.

A bíróságokon évi 300 ezer fizetési meghagyásos eljárás indul. Ilyen ügymennyiség mellett érthetően nem tudják tartani a meghagyás kibocsátására előírt 30 napos határidőt, Budapesten például ez átlagosan 240 nap. Maga a jogszabály is hátráltatja az eljárást. A bíróságnak ugyanis mérlegelnie kell, hogy jogszerű-e a meghagyás kibocsátása. Az új rendszerben – az uniós gyakorlatnak megfelelően – a közjegyző mérlegelés nélkül kibocsátja a meghagyást, ha a kérelmező fél megelőlegezi a költséget, hiszen ha jogszerű, utóbb úgyis visszakapja a pénzét. Kivételt képez ezalól, ha a beadvány olyan jogcímre – például szerencsejátékból eredő követelésre – irányul, amelyre a törvény alapján nem indítható fizetési meghagyásos eljárás – mondta Tóth Ádám.
Az elektronikus út révén – ha az adós nem él ellentmondással – akár egy hónapon belül elkezdődhet a végrehajtás. A gyors jogérvényesítésnek nagy a jelentősége, különös tekintettel arra, hogy az ügyek 90 százalékát jogi személyek nyújtják be, vagyis az üzleti élet részvevői sokat nyerhetnek az új szabályozással. A gyors jogérvényesítés megakadályozhatja a körbetartozásokat, csökkentheti a cégvagyon-kimentési manipulációkat.

A bírósági út, az ügyek elhúzódása, manuális feldolgozása számítások szerint évente egymilliárd forintot vesz ki az adófizetők zsebéből. Ezt a közjegyzői hatáskörrel megspórolják, a bíróságok pedig óriási munkától szabadulnak meg. Az eljárás alapdíja a mai háromezer forint helyett ötezerre emelkedik. A legmagasabb tarifa viszont a felére csökken, 300 ezer helyett 150 ezer forint lesz. A közjegyzői kamara állja a hardver- és szoftverfejlesztés mintegy 200 millió forintos költségét. A rendszer közvetlen összeköttetést biztosít a végrehajtói kamara elektronikus bázisával.

Még olcsóbbá és gyorsabbá tenné az eljárást, ha a cégjegyzékben szerepelne a vállalkozások e-mail címe, hiszen akkor kiiktatható lenne a postai út. Időt és pénzt lehetne megtakarítani azzal is, ha a bíróságok fogadni tudnák a közjegyzők elektronikus küldeményeit, így ellentmondás esetén – vagyis amikor per lesz ügyből – annak elektronikus aktáját – mondta Tóth Ádám.

A közjegyzői hatáskörbe került elektronikus fizetési meghagyásos eljárás a jövő nyáron startol.

Kende Katalin

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.