Oszladozik a svájci banktitok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közvetlenül aláírás előtt áll a Svájcban lévő osztrák bankbetétek megadóztatásáról szóló kétoldalú megállapodás – jelentette be az osztrák pénzügyminiszter csütörtökön. A betétek névtelensége megmarad, de megadóztatják őket.


A tárgyalások végső fázisban vannak, Bécs szerint 2013 elején léphet életbe a megállapodás. Az egyezmény a nemrég elfogadott osztrák költségvetési konszolidációs csomag egyik fontos eleme. Az államközi szerződést a svájci parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Az egyezmény célja a Svájcban tartott, a helyi banktitok által védett és eddig az osztrák adóhatóság elől rejtve maradt bankbetétek megadóztatása. A megállapodás arról rendelkezik, hogy amennyiben a tulajdonos elmulasztott Ausztriában jövedelemadót fizetni a pénz után, akkor ennek kiváltásaként egy összegű, átalány jellegű utólagos adót von le és utal át az osztrák adóhivatalnak a számlavezető bank. Ennek az adónak a mértéke 15 és 40 százalék között változik, az összeg nagyságától és attól függően, hogy milyen régen nyitották a számlát.

A számlatulajdonosok továbbra is megőrizhetik névtelenségüket és „amnesztiát” kapnak. Emellett a betétekre az egyezmény hatályba lépését követően az osztráknak megfelelő 25 százalékos kamatadót alkalmaznak a tervek szerint.

A számlatulajdonosok önfeljelentést is választhatnak. Szakértők szerint ez az esetek egy részében anyagilag kedvezőbb lehet, mint a névtelenséget biztosító, de esetlegesen magasabb átalányadó megfizetése. Hasonló megállapodást kötött Svájc korábban Nagy-Britanniával és Németországgal. Az Európai Bizottság korábban fenntartásait fejezte ki ezekkel és a tervezett osztrák-svájci megállapodással kapcsolatban is.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.