Pórul járnak az adózás kakukktojásai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sokkal rosszabbul járnak a számlát adó magánszemélyek és az őstermelők idén az adózási szabályok változása miatt, derül ki az FN24.hu összállításából.


A januártól leadott számláknál legalább az összeg felére le kell vonnia a kifizetőnek a közterheket az adószámos magánszemélytől, akkor is, ha 50 százaléknál több költséget tudnának elszámolni. Ez jelentős szigorítás a jellemzően szellemi szabadfoglalkozásúak és őstermelők körében kedvelt adózási formánál – írja az FN24.hu. Az adószámos magánszemély igazi kakukktojás az adózásban: olyan, mintha vállalkozó lenne, mégsem az, de adóköteles bevételszerző tevékenységet végez. Tipikusan a mezőgazdasági őstermelők, ügyvédek, újságírók, ingatlan-bérbeadással foglalkozók választják ezt az adózási formát (az ingatlan bérbeadásához már nem feltétlenül kell adószám).

Amiatt is kilógott az adószámos magánszemély a sorból, mert viszonylag kedvezően adózik. Bár ebben most van némi változás.

Az adószámos magánszemélyek adózásánál két fontos változás van az idei évtől. Az egyik, hogy a kiállított számla összege után muszáj a kifizetőnek levonnia az adóelőleget. Ha minden hónapban kap számlát, akkor minden hónapban le kell vonnia. Tavaly a kifizetőnek még csak akkor kellett az adóelőleget megállapítania és levonnia, ha azt az adószámos magánszemély írásbeli nyilatkozattal kérte. Nyilatkozat hiányában a magánszemély negyedévente magának állapíthatta meg és fizethette be az adóelőleget.

A másik változás az adó- és járulékalapot érinti. Az adószámos magánszemély nyilatkozatot tehet a kifizetőnek arról, hogy a neki járó bevételből, illetve költségtérítésből milyen összegű költség figyelembevételével állapítsa meg a közterhek (adó és járulék) alapját. Tavaly decemberig ez a költséghányad elérhette a bevétel 100 százalékát is (vagyis meg lehetett úszni az év közbeni adózást).

Idén januártól viszont (a költségtérítés kivételével) legfeljebb csak a bevétel 50 százalékának megfelelő mértékű igazolható vagy igazolás nélkül elszámolható költségről, költséghányadról lehet nyilatkozni. Vagyis legalább a bevétel fele után le kell, hogy vonja a kifizető az adót (16 százalék szja) és a járulékot (10 százalék nyugdíjjárulék és 8,5 százalék munkavállalói járulék). A kifizetőnek ezen felül legalább a számla összegének felére meg kell fizetnie a (27 százalékos) szociális hozzájárulási adót is. (A járulékokat csak akkor kell fizetni, ha a minimálbér 30 százalékát eléri a jövedelem.)

Jó hír viszont, hogy ha a tényleges költségek mégis meghaladnák az 50 százalékot, akkor ezeket a költségeket az éves adóbevallásban érvényesíteni lehet, és visszaigényelhető a befizetett adó.

További részletek az FN24.hu-n.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.