PwC: a holland adóhatóság a mecseteknek tett adományok alapján profilozott


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A PricewaterhouseCoopers (PwC) nemzetközi könyvvizsgálói hálózat legújabb jelentései szerint, a holland adóhatóság indokolatlan személyi profilozást alkalmaz az adóbevallások vizsgálata során.

A PwC jelentései rámutatnak, hogy az adóhatóság több ponton is súlyos hibákat követett el a csalásgyanús ügyek kezelésében. Az esetlegesen hibásan kitöltött adóbevallások ellenőrzése során az elemzők az adózó személyes jellemzőire összpontosítottak az adózási kockázatok helyett. A vizsgálatok során „elkövetői profilra” hagyatkoztak, amely szerint különös figyelmet kell fordítaniuk az egyedül élő, „gyakran külföldi származású”, fiatal férfiakra, akiknek a tényleges jövedelme látszólag eltért az adóbevallásban szereplő jövedelemtől. A csalási kockázatokat például olyan személyes jellemzők, mint az állampolgárság és az életkor, illetve egyes esetekben például a mecseteknek tett adományok alapján állapították meg – jelentette az NlTimes hírportál.

A feketelistát vizsgálták

Marnix van Rij pénzügyi államtitkár a holland parlamentben elítélendőnek nevezte ezt a gyakorlatot. Mint mondta, a személyes jellemzők alapján zajló szelekció nem indokolható objektívan, részben emiatt fennáll annak a kockázata, hogy „az azonos adókockázatú bevallásokat nem kezelték egyenlően” .

adóhatóság

Az egyik jelentéshez a PwC az adóbevallás-ellenőrzők által készített feketelistát vizsgálta, a másik jelentés pedig, a listázás kis- és középvállalkozások (kkv-k) tulajdonosaira gyakorolt következményeivel foglalkozott.

Csalóként kezelték a kettős állampolgárokat

A PwC kkv-adóalanyokat vizsgáló tanulmánya kimutatta, hogy a holland adóhatóság „nem megfelelően értelmezte a jó kormányzás számos elvét”. A jelentés megállapította, hogy az adóhatóságnál a csalások megközelítése vállalkozásonként is jelentősen különbözött, ami arra mutat rá, hogy hasonló eseteket nem egyformán kezeltek.

2012-től kezdődően több száz család került súlyos anyagi helyzetbe, miután a holland adóhatóság csalóként kezelte őket és megvonta tőlük a gyermekgondozási támogatást, valamint számos esetben több ezer euró visszafizetésére kötelezte az érintetteket. Ez legtöbbször olyan családoknál fordult elő, ahol a szülőknek kettős állampolgárságuk volt. A botrány miatt 2021 januárjában a harmadik Mark Rutte vezette kormány lemondott. A negyedik Rutte-kormányt tavaly márciusban választották meg.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).