Regisztrálni kell a háztartási alkalmazottat
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A háztartási alkalmazott után nem kell adót és járulékot fizetni, de a foglalkoztatást a NAV-nak be kell jelenteni és regisztrációs díjat kell fizetni. Ha a foglalkoztató mindezt elmulasztja, az összes közterhet köteles megfizetni.
Aki háztartási alkalmazottat foglalkoztat, annak ezt be kell jelentenie a Nemzeti Adó és Vámhivatalnak. Mégpedig interneten keresztül, vagy telefonon.
Az elmúlt évek tapasztalati azt mutatják, hogy erről az érintettek nem tudnak. Ez nem csoda, mert amikor 2010-ben év közben rendelkeztek erről a kérdésről, akkor ezt az „egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról” szóló 2010. évi XC. törvényben tették meg. Ez egy 44 oldalas törvény, melyben különböző törvényeket módosítottak és közéjük keverték a háztartási alkalmazottakról szóló szabályokat.
Aki nem adózással foglalkozik, az nem ismeri a törvényt, ilyen címet nem fog keresni, és hiába hallott róla 2010-ben, elfelejtette például 2012-re, amikor felvett egy takarítónőt heti egy napra.
Persze mondhatják, hogy az adóhatóság honlapján megtalálható a háztartási munkára létesített munkavégzés szabályairól szóló 47. számú füzet, de a gyakorlatban az emberek nem szoktak keresgélni a NAV honlapján, mert úgysem értik az ott megjelentetett tájékoztatókat, azok nyelvezetét. Tudniillik ők nem adózási szakemberek, és az sem fordulhat elő, hogy ha foglalkoztatnak egy takarítónőt, akkor ehhez keresnek egy könyvelőt. A napokban például arról kérdeztek, hogy mi az a társadalombiztosítási azonosító szám. A TAJ-t már többen értenék, de hát nem így írják. A takarító pedig inkább azt mondja, neki olyan nincs (és tényleg nincs). Megjegyzem, adóazonosító jele sincs.
A hivatkozott törvény I. fejezete foglalkozik az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatás feltételeinek megteremtésével, (ezt sem érti az átlagpolgár) vagyis a természetes személyek között háztartási munkára létesített munkavégzésre irányuló jogviszonnyal.
A törvény megfogalmazása szerint adórendszeren kívüli kereset az olyan járandóság, amelyet a foglalkoztató a háztartási munka ellenértékeként a háztartási alkalmazott részére juttat. Az adórendszeren kívüli keresettel összefüggésben bevallási kötelezettség sem a foglalkoztatót, sem a foglalkoztatottat nem terheli.
A természetes személy foglalkoztató nem köteles adót és járulékokat fizetni a háztartási alkalmazott természetes személynek fizetett díjazás után, ha ezt a foglalkoztatást a NAV-nak előzetesen bejelenti, és a tényleges foglalkoztatás idejére havi 1000 forint regisztrációs díjat fizet. Ez az összeg mindig havi 1000 forint függetlenül attól, hogy a háztartási alkalmazott hány napot, ill. hány órát dolgozik az adott hónapban.
De nem alkalmazható ez a szabály akkor, ha a háztartási munkát végző természetes személy egyéni vállalkozó, vagy egyéni cég képviselője, vagy társas vállalkozás tagja vagy munkavállalója, és ebben a jogviszonyában dolgozik. Tehát amikor egy cégnél rendeljük meg a háztartási munka elvégzését, akkor ezt a viszonylag egyszerű szabályt nem alkalmazhatjuk, mert akkor magával a céggel számolunk el.
Mit kell bejelenteni?
A foglalkoztató bejelentési kötelezettségét az alábbi adatok közlésével teljesíti:
a) a foglalkoztató adóazonosító jele,
b) a háztartási alkalmazott adóazonosító jele,
c) a háztartási alkalmazott társadalombiztosítási azonosító jele,
c) a tényleges foglalkoztatás kezdő napja.
A bejelentést mindig a munka megkezdése előtt kell megtenni, akár több hónapra előre is. Amennyiben a bejelentési időszak végeként megjelölt hónap eltelik, de a foglalkoztatás tovább folytatódik, a bejelentést újra meg kell tenni a foglalkoztatás továbbfolytatásának időszakára vonatkozóan is.
Hogyan kell bejelenteni?
A foglalkoztató választása szerint,
- elektronikus úton, a kormányzati kézbesítési szolgáltatás alkalmazásával (ügyfélkapu),
- vagy a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül telefonon.
A bejelentés papíron, postai úton vagy személyesen történő benyújtására nincs lehetőség.
A foglalkoztató az ügyfélkapun keresztül abban az esetben teljesítheti a bejelentési kötelezettségét, ha előzetesen regisztráltatta magát az ügyfélkapu használata céljából. (Ez nem egyszerű azok számára, akik nem saját maguk küldik be éves szja-bevallásukat interneten keresztül. A magyarország.hu honlapon az ügyfélkapu létesítéséről tájékoztató olvasható, de képzeljenek el egy idős nénit, aki ezzel kerül szembe a takarítónője kapcsán!)
Elektronikus úton az ügyfélkapun keresztül a 13T1043H jelű bejelentő és változás-bejelentő lapon kell a bejelentést megtenni. Ehhez szükség van a nyomtatványkitöltő program letöltésére, kezelésének megtanulására, majd a nyomtatvány és a kitöltési útmutatójának letöltésére is.
A telefonon történő bejelentést a 185-ös telefonszámon kell megtenni.
A NAV felé teljesített bejelentést módosítani és visszavonni is lehet a bejelentő vagy a háztartási alkalmazott adatainak téves közlése, illetve a munkavégzés meghiúsulása esetén, melynek megtételére a bejelentést követő 24 órán belül van lehetőség.
Mikor kell befizetni a regisztrációs díjat?
A foglalkoztatónak a regisztrációs díjat a „NAV Háztartási alkalmazott utáni regisztrációs díj bevételi számlára”, a 10032000-01076215 számlaszámra kell teljesíteni, a bejelentés napját magába foglaló hónapot követő hó 12. napjáig.
A befizetés módja lehet:
- átutalással a magánbankszámláról,
- bankkártyával a NAV ügyfélszolgálatán, (Utána kell nézni, mielőtt elindulnak, hogy melyik ügyfélszolgálatnál lehet bankkártyával fizetni!)
- és végső esetben készpénz-átutalási megbízással.(Ezt nem javaslom, mert a csekkeket előre meg kell igényelni, s addigra elmegy a takarító!)
Minden esetben rá kell írni a feladás (átutalás) bizonylatára a foglalkoztató adóazonosító jelét, és legalább annyit, hogy házt.alk. VIII. hó (példa).
Háztartási munka: a kizárólag a természetes személy és háztartásában vele együtt élő személyek, továbbá közeli hozzátartozói mindennapi életéhez szükséges feltételek biztosítását szolgáló következő tevékenységek: lakás takarítása, főzés, mosás, vasalás, gyermekek felügyelete, házi tanítása, otthoni gondozás és ápolás, házvezetés, kertgondozás.
A regisztrációs díj megfizetése társadalombiztosítási ellátásra való jogosultságot nem keletkeztet, és a háztartási munkára alkalmazott személy a Tbj. vonatkozásában nem minősül biztosítottnak. E jogcímen tehát egészségügyi szolgáltatásra sem jogosult.
Ha a foglalkoztató elmulasztja a regisztrációs díjfizetési kötelezettségét és/vagy a bejelentési kötelezettségét teljesíteni, a mulasztással érintett naptári hónapokban a háztartási alkalmazottnak kifizetett bevétel teljes összege után az összes adót és egyéb közterhet – amiről azt sem tudja, mi az – meg kell fizetnie.
A háztartási alkalmazott az őt megillető adórendszeren kívüli bevétele összegéről a bevétel megszerzése időpontjában igazolást kérhet a foglalkoztatótól.
Erre is van nyomtatványa az állami adóhatóságnak, amelyet le lehet tölteni, innen.