Rövidebb lehet a betegállomány – itt a szigorítás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bizonyos esetekben átmenettel szűnik csak meg a passzív táppénz – derül ki az egészségügyi törvény parlamentnek benyújtott módosításából. A csomag tartalmazza a gyógyszerek preferált ársávjára és az orvosi ügyeletre vonatkozó szabályozást is.

A táppénz mértékének májustól hatályos csökkentése után most a kormány a pénteken a parlamenthez benyújtott egészségügyi törvénycsomagban a betegállományban töltött idő rövidítését is megcélozza. A javaslatban ugyanis az szerepel, hogy amennyiben erre diagnosztikus vagy terápiás célból van szükség, akkor a keresőképteleneket a járóbeteg-szakellátásban soron kívül fogadják. Erről jelentést is kell készíteni az egészségbiztosító (OEP) számára.

A passzív táppénzt eltörlik, de nem minden esetben azonnal. Mint sajnálkozva megjegyzik: az egészségbiztosítás egyes pénzbeli ellátásaira való jogosultság (terhességi gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj) megállapításánál bizonyos esetekben a korábbiakban folyósított pénzbeli ellátások − így a passzív táppénz is − meghatározóak, a jogosultsági feltételek hatályon kívül helyezése ezért csak későbbi időpontban lehetséges.

A spórolást szolgálhatja, hogy ezután törvényben rögzítenék: az OEP ellenőrző főorvosával kell ellenjegyeztetni a gyógyászati segédeszközök beszerzését, különösen ha azok nagyobb támogatást élveznek (például kötszerek, protézisek, mopedek, különböző kerekes székek). A törvényjavaslat bevezeti a teljes körű egészségfejlesztést a közoktatási intézményekben. Ez a megfogalmazás szerint magában foglalja az egészséges táplálkozást, a mindennapi testmozgást, egészségtani oktatást.

Benyújtották a korábban lapunk birtokába jutott elképzeléseket az orvosi ügyelet rendezésével kapcsolatban is (Napi Gazdaság, 2011. május 6.). E szerint az ügyeletet is ellátó egészségügyi dolgozóknak abban az esetben is ki kell fizetni a garantált illetményt, ha az ügyeletek miatt kiadott kompenzáló pihenőidők miatt az előírt munkaidőt az ügyeleten kívül nem tudta ledolgozni. Ettől csak a felek megállapodása alapján lehet eltérni abban az esetben, ha az egészségügyi dolgozó a munkáltatóval kötött különmegállapodás alapján a rendes munkaidő terhére egészségügyi ügyeletet is ellát.

A Széll Kálmán tervben szereplőknek megfelelően a törvénycsomagban szerepel a preferált referencia-ársáv bevezetése (ez a referencia-gyógyszer, valamint az annál legfeljebb öt százalékkal magasabb napi terápiás költségű gyógyszerek körét jelenti), a gyógyszercégek terhének 12-ről 20 százalékra emelése, valamint az orvoslátogatókkal, gyógyszerismertetőkkel kapcsolatos szigorítások júliusi bevezetése. A nemzetközi gyógyszeráraknál viszont a jövőben csak három ország árainak számtani átlagát, ennél is csak a legalább 20 százalékos eltérést kell figyelembe venni (a jelenlegi szabályozás az összes uniós ország öt legalacsonyabb árát tartalmazza, ehhez azonban nem áll rendelkezésre megfelelő adatbázis).

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Szja: üzemanyagkártya-juttatás adókötelezettsége

A munkavállaló munkáltatójától a társaság nevére szóló üzemanyag kártyát kap, amelyet a saját személygépkocsijának üzemanyag-felhasználására használhat fel hivatali és magáncélú utakra egyaránt. Kinek, milyen adókötelezettsége keletkezik?

2024. június 24.

Izer Norbert: egyre többen használják az eÁFA-rendszert

Folyamatos növekedést mutat az eÁFA rendszer használata, amellyel „élesben” január 1-jétől van lehetőség a havi és a negyedéves áfa bevallására – közölte a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.