Szakértőink válaszoltak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az olvasóink által felvetett problémára adott, az Adó szaklap 2010/5-6 számában megjelent szakértő válaszokból válogattunk az ingatlan bérbeadásával és az autópályadíj adójogi kérdéseivel, a bt. beltagjának és az egyszemélyes kft. tagjának a biztosítási jogviszonyával összefüggésben.

Január elsejétől a kifizetőnek nem kell a 25 százalék forrásadót kötelezően levonnia a magánszemély ingatlan bérbeadására kibocsátott számlájából. Kérdésként merült fel, hogy amennyiben a magánszemély ezt követően összevont jövedelemként kezeli, 17 százalék adósávba tartozónak minősíti e jövedelmét, akkor a negyedéves szja-előleg fizetési kötelezettségen kívül van-e más adófizetési kötelezettsége? A bérleti díj éves szinten nem haladja meg az 1 millió forintot, tehát emiatt nem kell százalékos ehót fizetnie.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 74. § (1) bekezdése szerint, ha a törvény másként nem rendelkezik, a magánszemély termőföld bérbeadásából származó bevételének (ideértve a földjáradékot is) és más ingatlan bérbeadásából származó bevételnek az egésze jövedelem, amely után az adó mértéke 25 százalék.

A 74. § (6) bekezdése alapján ingatlan bérbeadása esetén az adót a kifizető állapítja meg, vonja le, fizeti be. Nem kell az adót levonnia akkor, ha a magánszemély igazolja, hogy ingatlan-bérbeadási tevékenységét egyéni vállalkozóként végzi, valamint – a társasház kivételével – közös tulajdonban lévő ingatlannak tulajdontársak közössége által történő bérbeadása esetén. Ha a jövedelem nem kifizetőtől származik, illetőleg a kifizető bármely ok miatt az adót nem vonta le, az adót a magánszemélynek kell megállapítania, és negyedévenként az adózás rendjéről szóló törvénynek az adóelőlegre vonatkozó rendelkezései szerint kell megfizetnie.

Az Szja-törvény 74. § (7) bekezdése szerint ingatlan bérbeadása esetén a magánszemély az adóévi összes ilyen bevételre vonatkozóan választhatja, hogy a bérleti díjból származó bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket (ideértve az adóelőleg megállapítására vonatkozó szabályokat is) alkalmazza. Ha a bevétel kifizetőtől származik, és a magánszemély választásáról a kifizetést megelőzően nyilatkozik, a kifizető az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó adóelőleg-levonási szabályokat alkalmazza. Ilyen nyilatkozat hiányában a kifizető által levont adó vagy egyéb esetben a magánszemély által e szakasz szerint megfizetett adó adóelőlegnek minősül, ha a magánszemély a választását az adóbevallásában érvényesíti. A magánszemélyt más adófizetési kötelezettség nem terheli, és ha a jövedelem nem éri el az 1 millió forintot, nem kell megfizetni a 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást sem.

Amennyiben egy civil szervezet önkéntesei, illetve vezető tisztségviselő számára a magántulajdonukban lévő gépjárművek rendszámára éves autópálya matricát vásárol – ugyanis civil tevékenységük lebonyolítására használják saját autójukat –, ez után kell-e külön járulékterhet fizetnie az alapítványnak?

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 4. § (2) bekezdés harmadik mondata szerint – a törvény különös rendelkezésének hiányában – nem keletkezik bevétel a magánszemély részére biztosított olyan szolgáltatás igénybevételére tekintettel, amelynek igénybevétele a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik, még abban az esetben sem, ha nem zárható ki a magáncélú használat.

Tehát, ha a civil szervezet azért biztosít a magánszemélyeknek autópálya-matricát, hogy ezek a személyek a civil szervezet részére végzett tevékenységüket el tudják látni, akkor az autópálya-matrica juttatásával összefüggésben adó-, illetve járulékkötelezettség nem keletkezik. Kiemelést érdemel, hogy a 2009. február 1-jéig hatályos 69. § (1) bekezdés ma) alpontja alapján a kifizető által a tevékenységének ellátása érdekében biztosított úthasználatra jogosító bérlet, jegy juttatása adóköteles természetbeni juttatásnak minősült. Azaz, ha az autópálya-matrica átadásának időpontja 2009. február 1-jét megelőző időpontra esett, akkor a fentiekben leírtak nem alkalmazhatók.

Egy bt. beltagja heti 20 órás munkaviszonnyal rendelkezik egy másik munkahelyen, munkabére havi bruttó 85 ezer forint. A bt. semmilyen gazdasági bevételszerző tevékenységet nem folytat, csak az alapvető üzletvezetői teendőket látja el a beltag, például kapcsolattartást a könyvelővel, éves beszámoló jóváhagyását. Innen nem vesz fel jövedelmet, járulékot sem fizet. Vonatkozik-e rá beltagként, hogy legalább a minimálbér után fizessen járulékot a bt-ben, holott ezzel párhuzamosan személyes közreműködése nincs?

Amennyiben a bt. beltagja kizárólag üzletvezetői, vagyis vezető tisztségviselő tevékenységet lát el, ezt a tevékenységet megbízásos jogviszonyban láthatja el. Megbízás alapján akkor lesz a beltag biztosított, ha az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér 30 százalékát, vagy naptári napokra annak 30-ad részét. Jövedelem hiányában a tag nem lesz biztosított. A vezető tisztségviselés ellátható munkaviszonyban is, azonban, ha a tag egyedüli beltag, akkor munkaviszony a vezető tisztségviselésre csak akkor létesíthető, ha a társasági szerződésben erről rendelkeznek a tagok. Ha a tag a vezető tisztségviselés ellátásán túl a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen nem működik közre, akkor nem válik társas vállalkozóvá, és legalább a minimálbér után nem kell megfizetni a járulékokat sem.

Van egy egyszemélyes kft., ahol a tagnak nincs sehol bejelentett állása, mivel munkanélküli. A képviselő egy nyugdíjas magánszemély. Ebben az esetben a tagnak, képviselőnek kell járulékot fizetni? Amennyiben igen, akkor mi után?

A fentiekből nem állapítható meg, hogy a tag a társaságban milyen tevékenységet végez. A járulékfizetési kötelezettség attól függően alakul, hogy a társaságban a tag milyen jogviszonyban tevékenykedik. Meg kell különböztetni, hogy a tag csak vezető tisztségviselést lát el, vagy más feladatokat is. A gazdasági társaságokról szóló törvény rendelkezése szerint a vezető tisztségviselő (ügyvezető) e megbízatását munkaviszonyban, vagy a Ptk. megbízási szerződésre vonatkozó szabályai szerint láthatja el. Azonban az egyszemélyes kft. tagja a vezető tisztségviselést munkaviszonyban nem láthatja el, kivéve, ha a társasági szerződés erről rendelkezik.

A tag a vezető feladatokon túl más feladatokat is elláthat, amelyek történhetnek munkaviszonyban, megbízásban, vagy személyes közreműködés formájában társas vállalkozói jogviszonyban. A járulékfizetési kötelezettség az adott jogviszonytól függően alakul.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.