Százmilliós csalás fiktív munkaerő-kölcsönzéssel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több mint félmilliárd forint kár érte a költségvetést azzal, hogy jól működő vállalkozások fiktív számlákat kiállító munkaerő-kölcsönzésre szakosodott cégeken keresztül csökkentették adó-és járulékfizetési kötelezettségüket – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményéből.


A tájékoztatás szerint az észak-alföldi régióban működő bűnszövetkezetet irányító nyíregyházi férfit és három társát a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte.      

A szervezet módszere az volt, hogy az amúgy jól működő cégek alkalmazottaikat, vagy akár régebbi dolgozóikat is bejelentették az ukrán strómanokkal működő munkaerő-kölcsönző cégekhez, majd színlelt szerződéssel onnan „kölcsönbe vették” őket. Így a munkáltatói járulékok nem a valós foglalkoztatókat terhelték, a stróman cégek pedig nem fizették be a járulékokat. A kölcsönbe vevő cégek ezen kívül csökkenteni tudták fizetendő adójukat a kölcsönbe adó cég által kiállított – fiktív – számla után az áfával – írja a NAV.

Adó Jogtár Plusz Ingyenes próbalehetőség

Adó, tb és számvitel témák joganyagai, szakértői magyarázatok, számítási példák, gyorskereső, cégeditor, változásmutató – most egy hónapig ingyenesen!

Regisztráljon és próbálja ki >>

Az adóhivatal gyanúja szerint harminchat működő társaság vette igénybe a bűnszervezet szolgáltatását. A klasszikusnak számító takarító és vagyonvédelmi feladatokat ellátó cégeken kívül kisebb, tíz-húsz főt foglalkoztató élelmiszerüzletek, autószalonok és benzinkutak is voltak a „kuncsaftok” között. A helyszíneken négymillió forintot és egymillió forint értékű valutát foglaltak le és 51 bankszámlát zároltak – olvasható a tájékoztatásban.

A harminc helyszínen tartott akcióban nyolcvan pénzügyi nyomozó vett részt, munkájukat hatvan adórevizor és pénzügyőr járőr segítette. Az akció napján az adórevizorok és pénzügyőrök elkezdték a foglalkoztatottak ellenőrzését, így egy hónapon belül várhatóan több mint háromezer munkavállalót világítanak át – írja a NAV.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.