Szó sincs sáveltörlésről, láthatáron a kamatcsökkentés
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fokozatosan csökkentheti az alapkamatot az év hátralévő részében – mondta Karvalits Ferenc, a jegybank elnökhelyettese a Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
Az MTI-Eco által idézett interjúban Karvalits kifejtette, ha marad az alapvető inflációs forgatókönyv, nem merülnek fel új kockázatok, akkor feltételezhető, hogy a júniusi kamatmérséklés csupán az első volt. A további monetáris lazítások időzítését és mértékét esetről esetre dönti majd el a monetáris tanács.
A jegybankár szerint a legutóbbi kamatcsökkentést jól fogadta a piac, amennyiben a forint és a kormánykötvények erősödtek, a közgazdászokat csak az időzítés, és nem pedig az enyhítés ténye lepte meg. Lehetett valami hiba a lépés kommunikációjában, és ebből tanulni kell – fogalmazott Karvalits, hozzátéve: nem hangsúlyozták eléggé, hogy az alapvető a jegybanki előrejelzés rendben van.
Az állampapírok hozamába hat-tizenkét hónapos távlatban beárazott kamatpálya mérsékelt, de többé-kevésbé folyamatos központi kamatcsökkentésre mutat, és ez, jelenlegi ismereteink szerint, nagyjában-egészében megfelel a központi bank gazdasági és kockázatértékelési várakozásának – mondta az elnökhelyettest a hírügynökség. A jegybank óvatos lesz a jövőben is, erősen figyelni fog minden új tényezőre, amely veszélyeztetheti a középtávon 3 százalékos tizenkét havi inflációs célját, és figyelnie kell a nemzetközi piacok „kockázatétvágyára” is – tette hozzá Karvalits, s rámutatott: az MNB-nek törekednie kell a gazdasági növekedési áldozatok mérséklésére, de a fő gondja: tartani az inflációs célt.
Tévednek azok a befektetők, akik azt hiszik, hogy a forint ereje irányítja a kamatdöntéseket, jóllehet az árfolyam kétségtelenül jelentős tényező az infláció alakítói között. Más gazdasági és pénzügyi körülményeket nem számítva, a középtávú inflációs célt igen széles árfolyam-ingadozás közben is el lehet érni – derül ki a nyilatkozatból, amely szerint a forint hivatalos árfolyamsávjának megszüntetése nincs napirenden, és az sem játszik szerepet a kamatdöntésekben, ha a forint közel kerül a sáv széléhez.
Forrás: Napi Gazdaság