Tao: kötelező az információcsere az EU-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az európai uniós tagországok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsülésén (Ecofin) elfogadták „az agresszív vállalati adótervezés” elleni uniós bizottsági javaslatot, amelynek értelmében a tagállami hatóságoknak automatikusan meg kell osztaniuk egymással a társasági adóbefizetési információkat – tájékoztatott közleményében az Európai Unió Tanácsa szerdán.


Az elfogadott szabályozás az unió adóelkerülés elleni csomagjának részeként az unión belüli tisztességtelen adózási gyakorlatok ellen, az uniós országok bevételében adókiesést okozó társaságiadó-kikerüléssel szemben kíván fellépni.

Ez az összeg 50-70 milliárd eurót (1 euró mintegy 310 forint) tesz ki évente Európában – áll a tájékoztatásban.

Az információk megosztására érvényben lévő szabályok kiegészítéseként előírják, hogy az unió területén működő, globálisan évi 750 millió euró feletti árbevétellel rendelkező multinacionális vállalatok országonként tegyék közzé, mekkora nyereséget termelnek, és mennyi adót fizetnek. A bevételre, nyereségre, befizetett adóra, tőkére, megtakarításokra, tárgyi eszközökre és a munkavállalók számára vonatkozó információkat az adott tagállamnak minden olyan ország hatóságaival meg kell osztania, ahol a cég tevékenységet folytat.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

Az országonkénti jelentés arra fogja ösztönözni a vállalkozásokat, hogy abban az országban tegyenek eleget adózási kötelezettségeiknek, amelyben a nyereséget termelik. Emellett a cégek kötelesek lesznek összesített adatokat közölni az unión kívül fizetett adóikról is. A tájékoztatás szerint az információk öt évig lesznek elérhetők.

Az elfogadott szabályozás szerint az irányelv a jelentések benyújtására az üzleti év zárásától számított 12 hónapos határidőt hagy, és további három hónapot ad az automatikus információcsere elindítására.

Az irányelv lehetőséget biztosít arra is, hogy a tagállamok szankciókkal sújthatják azokat a multinacionális cégeket, amelyek nem tesznek eleget jelentési kötelezettségüknek.

Az Európai Unió Tanácsának közleménye arról is tájékoztatott, hogy a tanácskozáson részt vevő politikusok irányelvet fogadtak el a minimális általános áfakulcs 15 százalékos mértékének további két évig való fenntartásáról.

Mint írták: a minimális általános adómérték célja, hogy megakadályozza a tagállamok által alkalmazott áfakulcsok túlzott eltérését.

A 15 százalékos minimális általános adómértékről szóló irányelv 2016. január 1-jétől 2017. december 31-ig marad érvényben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.