Tejet és cukrot foglalt le a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem is keveset: tejből nyolc, cukorból négy kamionnyit foglaltak le.


A gyanú szerint az elkövetői kör 2014 vége óta több mint egymilliárd forint értékben hozott be tejet Szlovákiából, és az árut belföldi vevőknek értékesítette.

Az elkövetők a határon átnyúló csalási konstrukciót alkalmazva a Szlovákiából beszerzett élelmiszeripari termékek értékesítése után fizetendő áfa összegét cégláncolaton átfuttatott fiktív számlák felhasználásával csökkentették. A cégláncolat tagjai feltehetően nem végeztek tényleges gazdasági tevékenységet, szerepük kizárólag számla kiállítására korlátozódott – tájékoztatott a NAV.

Áfa kalauz

A közlemény szerint a keddi akció során a pénzügyi nyomozók 15 budapesti és 16 vidéki helyszínen tartottak házkutatásokat, munkájukat pénzügyőrök, adórevizorok és az EKÁER-csoportok tagjai segítették.

A pénzügyi nyomozók a házkutatások során 12 millió forint készpénzt lefoglaltak, továbbá több mint 230 millió forint értékben zárolták az érintett cégek bankszámláit, ingatlant és gépjárműveket. Emellett az adóvégrehajtók biztosítási intézkedésként több mint 120 millió forint értékben lefoglaltak több mint 1600 hektoliter tejet, több mint 200 tonna cukrot, és zároltak több bankszámlát.

A pénzügyi nyomozók az akciót követően három férfit hallgattak ki gyanúsítottként. A nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folyik. Az ügyben további gyanúsítások várhatók – közölte a NAV.

(Forrás: MTI)

A gyanú szerint az elkövetői kör 2014 vége óta több mint egymilliárd forint értékben hozott be tejet Szlovákiából, és az árut belföldi vevőknek értékesítette – olvasható a NAV közleményében.

Az eddigi adatok szerint tejjel, cukorral és étolajjal kereskedve több mint hétszázmillió forint áfát csaltak el. A NAV munkatársai két telephelyen több mint ezerhatszáz hektoliter tejet, és több mint kétszáz tonna cukrot lefoglaltak.

Az elkövetők a határon átnyúló csalási konstrukciót alkalmazva a Szlovákiából beszerzett élelmiszeripari termékek értékesítése után fizetendő áfa összegét cégláncolatot átfuttatott fiktív számlák felhasználásával csökkentették. A cégláncolat tagjai feltehetően nem végeztek tényleges gazdasági tevékenységet, szerepük kizárólag számla kiállítására korlátozódott.
A keddi akcióban a pénzügyi nyomozók tizenöt budapesti és tizenhat vidéki helyszínen tartottak házkutatásokat, munkájukat pénzügyőrök, adórevizorok és az EKÁER csoportok tagjai segítették. Az EKÁER adatainak felhasználásával az érintett cégek győri és budapesti telephelyén nyolc kamion tej- és négy kamion cukorszállítmányt sikerült lekapcsolni. 

A pénzügyi nyomozók a házkutatások során tizenkétmillió forint készpénzt lefoglaltak, továbbá több mint kétszázharminc millió forint értékben zárolták az érintett cégek bankszámláit, ingatlant, és gépjárműveket. Emellett az adóvégrehajtók biztosítási intézkedésként több mint száznegyven millió forint értékben lefoglaltak több mint ezerhatszáz hektoliter tejet, több mint kétszáz tonna cukrot, és zároltak több bankszámlát. 

A pénzügyi nyomozók az akciót követően három férfit hallgattak ki gyanúsítottként. A nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folyik. Az ügyben további gyanúsítások várhatók – zárula közlemény.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (3. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa-rendszerében.

2024. december 6.

A civil szervezetekre vonatkozó szabályok a társasági adóban

A civil szervezetek gazdaságban betöltött egyedi szerepére tekintettel, ezen szervezetek társaságiadóalap-megállapítási és -fizetési kötelezettségeit a jogalkotó az általános, valamennyi gazdálkodóra vonatkozó szabályokat szem előtt tartva, de az egyedi sajátosságokat figyelembe véve határozza meg. Írásunkban a civil szervezetekre vonatkozó rendelkezéseket és azok gyakorlati alkalmazását ismertetjük, figyelmet fordítva a közhasznú minősítéssel rendelkező szervezetekre vonatkozó speciális szabályokra is.