Telefonadó: sokasodnak a kérdőjelek
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Vélhetően nem percalapú lesz a telefonadó, amely a gazdagabbakat – vagy a többet telefonálókat – nagyobb teherrel sújtja. A vitatott kérdésekrőkl hamart meg kell állapodni, ha a kabinet júliustól ki akarja vetni az új adót.
Több távközlési szolgáltató azt szeretné elérni, hogy előfizető-alapú legyen az adó, míg mások inkább forgalmi alapú adót szeretnének. Egy harmadik álláspont szerint mindenki akkor járna jól, ha az adót a havidíjba építenék be.
További kérdés, miként is adózzanak azok a mobilosok, akik előre fizetett, pre paid kártyával telefonálnak és SMS-eznek, illetve mi történik azokkal, akik előre meghatározott csoporton belül most ingyen hívhatják egymást.
A távközlési cégek abban egyetértenek a Fidesszel, hogy a kisfogyasztókat – az alapcsomaggal rendelkezőket, a kevésbé tehetőseket és a nyugdíjasok jó részét – valamiféle védelemben kell részesíteni.
Mindebből az látszik valószínűnek, hogy akármilyen alapú adót is vezetnek be, azt differenciáltan teszik, s lehet, hogy a vállalatoknak vagy a többet telefonálóknak többet is kell majd fizetniük.
Az álláspontok közeledtek abban is, hogy a távközlési cégek nem tudnak ilyen rövid idő alatt nagymértékű informatikai fejlesztéseket végrehajtani annak érdekében, hogy percalapú adót fizetessenek a felhasználókkal.
A kormány a Széll Kálmán Terv 2.0-nak nevezett friss konvergenciaprogramjában közölte: minden telefonhívással töltött perc után 2 forint adót kell fizetni, hasonlóan minden SMS és MMS után. A kabinet idén 30, jövőre 52 milliárd forint bevételt vár az új adótól. Ahhoz, hogy azt már a második félévtől be lehessen szedni, hamarosan a parlament elé kell terjeszteni az erről aszóló jogszabályt.
(Forrás: MTI)