Teljesen átírják a reklámadót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év első öt hónapjában 0, azután 9 százalékos lesz az adó kulcsa. A 100 milliós adóalap alatti adómentesség megmaradna, saját reklám után nem kell majd adózni.


A kormány az Európai Bizottság korábbi döntése nyomán újraírta a reklámadó szabályozását – erről tanúskodik az Országgyűlés honlapján megjelent friss törvényjavaslat.

Ennek értelmében az adó mértéke 2017. január 1. és 2017. május 31. között egységesen, a reklám-közzétételi tevékenységből eredő nettó árbevétel, mint adóalap után 0 százalék; 2017. június 1-jétől pedig 9 százalék.

A törvényjavaslat kiegészíti a reklámadó szabályait egy önálló alcímmel, amely az Európai Bizottság vonatkozó (C(2016) 6929 final) határozatának végrehajtását tartalmazza. E szerint a reklámadót fizető adóalanyok által a 2017. május 31-ig lezárt (2014-től kezdődő) adóévekre bevallott és megfizetett adó az adózás rendjéről szóló törvény szerinti túlfizetésnek minősül, melynek visszatérítését az arra jogosultak kérhetik a NAV-tól. A törvényjavaslat szerint a 2017. május 31-ig lezárt adóévekre bevallott, de meg nem fizetett adót nem kell megfizetni.

További kedvező változás az adózók számára, hogy a saját célú reklám közzététele nem lesz adóköteles a törvényjavaslat elfogadása esetén.

Bérmozaik 2017

 Jöjjön el előadásunkra és felkészült előadóink segítségével megismerheti az szja, a járulékfizetés, a tb ellátások, és a munkaügyi szabályok változásait.

Időpont:  2017.04.20.

Részvételi díj: 9.990 Ft + áfa

További részletek >>

A kisebb cégek számára fontos, hogy a 100 millió forintnál kevesebb reklámadóalappal rendelkező vállalkozásoknak a jövőben sem kell reklámadót fizetniük: az adómentesség az uniós állami támogatási szabályokkal összhangban de minimis támogatásként vehető igénybe.

Az uniós szabályok szerint már korábban is módosított reklámadó hatályos szabályozása szerint nulla százalék a reklámadó mértéke a 100 millió forintot meg nem haladó adóalaprész után, e feletti rész után pedig valamennyi adóalanynak 5,3 százalékos adót kell fizetnie.

Mint arról lapunk is beszámolt, 2016. novemberében az Európai Bizottság úgy döntött, hogy a magyarországi reklámadó sérti az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályokat, mivel annak progresszív adókulcsai szelektív előnyt biztosítanak egyes vállalatoknak.

„A kormány a brüsszeli döntést megtámadta, jogorvoslatot kért az Európai Bíróságtól. Tekintettel az adófizetők érdekére, a jogbiztonságra, valamint a brüsszeli döntés kötelező végrehajtására, a Nemzetgazdasági Minisztérium reklámadó módosítására nyújtott be javaslatot az Országgyűlésnek” – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium keddi közleményében.

„A brüsszeli testület kifogásolta a sávosan progresszív mértékrendszerű adóztatást és ennek keretén belül azt is, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknek a reklám közzétételéből származó nettó árbevétele nem éri a 100 millió forintot – az adózással összefüggő adóadminisztrációs költségek minimalizálása miatt -,  nem kell reklámadót fizetni.  A Bizottság rosszallása ellenére a törvényjavaslat legfőbb célja az, hogy az alacsony (100 millió forintnál kevesebb) reklámadóalappal rendelkező vállalkozásoknak a jövőben se kelljen reklámadót fizetniük” – áll a minisztérium közleményben.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.