Több szlovák cég megy adóparadicsomba


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább nőtt az adóparadicsomokba költöző szlovák cégek száma 2013 első háromnegyed évében, az Egyesült Államok és a Seychelle-szigetek iránt volt a legnagyobb érdeklődés – derült ki a Bisnode Slovensko vállalati információs társaság elemzéséből.


A Bisnode adatai szerint az idén szeptember végéig 179-cel emelkedett a cégközpontjukat adóparadicsomokban bejegyeztető szlovák cégek száma, és számuk így elérte a 3823-at. A múlt évhez képest ugyanakkor lassulni látszik a szlovák offshore vállalatok számbéli növekedésének üteme, amit az is mutat, hogy 2012-ben az egész évben 551-el nőtt az ilyen cégek száma Szlovákiában.

2013. december 5: Adónap

ART, SZJA, ÁFA, JÁRULÉKOK, TAO – Mindent megtudhat a 2014-től hatályos adó- és járulékváltozásokról!

Időpont: 2013. december 5.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Program:

  • 09.00-10.00     Az adózás rendjéről szóló törvény változásai      
  • 10.15-11.45     Személyi jövedelemadó változásai          
  • 13.00-14.00     Járulékok változásai                  
  • 14.00-15.30     Általános forgalmi adó változásai          
  • 15.45-16.45     Társasági adó változásai  

Előadók:

  • Dr. Vámosi-Nagy Szabolcs ügyvéd, adószakértő, c. egyetemi tanár ELTE jogi kar
  • Dr. Németh Nóra tanácsos, NAV
  • Dr. Kovács Ferenc adószakértő
  • Sike Olga főosztályvezető-helyettes, NAV
  • Széll Zoltánné szakmai főtanácsadó, NAV

További információk és jelentkezés itt

Az adóparadicsomok, vagy azok jellemzőit részben felmutató országok közül az év első háromnegyedében a legtöbb új szlovák vállalatot az Egyesült Államokban (59), a Seychelle-szigeteken (44), illetve Panamában (34) jegyezték be. Egyidejűleg néhány offshore célország iránt csökkent az érdeklődés a vizsgált időszakban, ilyen volt Ciprus, ahol 26-tal és Luxemburg, ahol 19-cel csökkent az ott bejegyzett szlovák cégek száma az előző évihez képest.

Milan Seliak, a Bisnode igazgatója szerint az adatok azt bizonyítják, hogy továbbra sem csökkent a szlovák vállalkozók adóoptimalizálás iránti vágya és abbéli igyekezete, hogy vagyonuk biztonságát és tulajdonuk névtelenségét külföldön bejegyzett vállalatok által biztosítsák. Hozzátette: ugyanakkor néhány ország esetében, mint például Ciprus, az instabil helyzet arra vezetett, hogy a szlovák vállalkozók, például a csehektől eltérően, elhagyják ezeket az adóparadicsomokat.

2013 szeptemberének végén a szlovák offshore vállalatok, a cégek alaptőkéjének összegét tekintve, Hollandiában, Cipruson és Luxemburgban voltak jelen legjelentősebb mértékben. A bejegyzett cégek száma szerint Hollandia, az Egyesült Államok, Ciprus, Luxemburg, illetve a Seychelle-szigetek volt a legnépszerűbb, ebben az öt országban volt bejegyezve a szlovák offshore cégek csaknem kilencven százaléka.

A szlovák offshore vállalatok száma az elmúlt évek statisztikái szerint folyamatosan nőtt. Számuk tavaly csaknem húsz százalékkal emelkedett, az utóbbi öt évben pedig megduplázódott. Arányuk jelenleg az összes Szlovákiában működő, közel 200 ezer cég két százalékát adja. Összesített alaptőkéjük több mint 8 és fél milliárd eurót tesz ki.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.