Tranzakciós illeték: gáz a dübörgő feketegazdaságnak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tranzakciós illeték gazdaságilag abszurd, a készpénzfizetés felé tereli a gazdasági szereplőket, ami erősíti a feketegazdaságot. Az adónem hatása ráadásul duplán negatív: a büdzsé az egyre erősödő bevétel- és jövedelemeltitkolások nyomán több pénzt veszít, mint amennyit nyer, ráadásul a kontrollált gazdasági folyamatok alapfeltétele a számlapénzforgalom kizárólagossága, nem pedig visszaszorítása.


Az idei  költségvetésben 301 milliárd forintos bevételi terv szerepel az újonnan bevezetett adónemből, melyet a pénzforgalmi szolgáltatóknak kell megfizetniük az ügyfeleik által kezdeményezett pénzmozgások után. Az év első felében a bevételi tervek fele sem teljesült, ezért a törvényalkotó év közbeni adóemelésre szánta el magát, melynek következtében jelentősen nőtt a pénzügyi szolgáltatás adó- és illetékkötelezettsége.

A pénzintézetek természetes reakciója volt a tranzakciós műveletek díjának jelentős emelése, illetve az eddigi díjmentes műveletek díjmentességének eltörlése. Bár az új adónem kizárólag a pénzügyi szolgáltatókat terheli, azokat elvileg az ügyfélkörre hárítaniuk nem lehet, ezen feltétel végrehajtása, illetve megkövetelése gyakorlatilag lehetetlen.

Abszurd a tranzakciós illeték

Indokoltan érvelhetnek a pénzügyi szolgáltatók: miért végezzenek ingyenesen illetve térítéskötelesen pénzügyi tranzakciókat, ha az azok után fizetendő illeték mértéke jelentős, illetve meghaladja az ügyféltől kért térítési díjat? Így  szolgáltatásuk eredményességére nem lehet hatásuk, mint ahogy arra sem, hogy ügyfeleik milyen gyakran, milyen összegben végezzenek pénzügyi műveleteket.

Mindez egyúttal  működési, piaci abszurdum, ami ellentmond a gazdasági törvényszerűségeknek. Ennek szemléltetésére egy egyszerű, de nyilván abszurd példát idéznék: a pénzintézetben a havi egyszeri készpénzfelvétel díjmentes, tehát az ügyfél felvesz a bank pénztárából 1 milliárd forintot. Ez számára nem kerül semmibe, viszont a banknak az új szabályok szerint be kell fizetnie 6 millió forint tranzakciós illetéket úgy, hogy semmi ráhatása nem lehetett az ügyletre, amelyen ráadásul eredményt képező bevétele sem keletkezett, amiből  felmerült költségeit finanszírozhatná.

Erősíti a feketegazdaságot, növeli a munkanélküliséget

A banki költségek jelentős növekedése fokozza a gazdaságban lévő készpénzszükségletet, a gazdasági szereplők a számlapénz helyett ismét előnyben kezdik részesíteni a készpénzben történő fizetéseket, melyek – a készpénzforgalom ellenőrizhetetlensége miatt – rendkívüli módon erősítik a feketegazdaságot, a bevétel- és jövedelemeltitkolások rendszerét.

Az új adónem bevezetése nyomán  már most tapasztalható a külkereskedelemben szereplő adóalanyok külföldi bankszámla-nyitása, a pénzforgalom áthelyezése külföldre; a nyugdíjasok visszatérése a postás általi kézbesítéshez; a munkavállalók bérének készpénzben történő kifizetése az utalás helyett.

A fekete és szürkegazdaságban csak az általános forgalmi adóból több ezer milliárd forint tűnik el évente, melynek visszaszorítása a banki tranzakciók által ellenőrizhető pénzmozgások elősegítésével, nem pedig megnehezítésével oldható meg.

Jól ellenőrizhető, szabályos keretek közt működő gazdasági folyamatok kialakítása csak a számlapénzforgalom kizárólagossága mellett érhető el. A feketegazdaság erősödése mellet a számlapénzforgalom visszaszorulása a pénzügyi intézmények, s ezzel együtt az általuk foglalkoztatott személyek számának csökkenésével is jár, mely további gazdasági és társadalmi  problémákat (munkanélküliség) eredményez: a káros hatások így jóval nagyobbak, mint az illetékbevétel pozitív hatása a költségvetés egyenlegére.

A tranzakciós illeték bevezetése ellentétben áll a szintén ez évben bevezetett, a vállalkozásokat érintő másfélmilliós készpénzfizetési korláttal, mellyel a készpénzforgalom, s ezzel együtt a feketegazdaság visszaszorítását kívánták megcélozni, azonban a két intézkedés   együttesen a bankszámlaforgalom kényszerű választását, s az újabb terhek kötelező elviselését eredményezte, rontva ezzel a hazai – s szabályosan tevékenykedő – gazdasági szereplők versenyképességét. 

Másként is lehetne

A hatalmas nyereséget bezsebelő, és a közteherviselésben aránytalanul kis részt vállaló kereskedelmi pénzintézmények nagyobb és hatékonyabb adóztatása jogos társadalmi igény, melyhez születtek is hatékony adóztatási eljárások (banki különadó), azonban a további adóterheléseknek is a legfőbb pénzintézeti eredménytényező, a hitelezés-betétgyűjtés tevékenységpároshoz kell kapcsolódnia, nem pedig a gazdasági folyamatok alapfeltételeként működő fizetési funkciókhoz.

A hagyományos és modern áru- és szolgáltatás-kereskedelemben a pénznek (legyen az számla- vagy készpénz) értékmérő, csere- és fizetési eszköz funkciói vannak, mely funkciókat a számlapénz esetében sem szabadna költségekkel terhelni. Ellenkezőleg: a pénzfunkciók költségmentes ellátását a mindenkori kormányzatoknak biztosítania kell.

Amennyiben erre a kereskedelmi pénzintézetek esetében nincs lehetőség, érdemes lenne megfontolni a gazdasági szereplők számára az államilag vezetett számlapénzforgalom kezelését, melyben a pénz ezen alapvető funkciói nem korlátozódnak. (Ez történhet akár a nemzeti banknál vezetett ügyfélszámlákon is.)

A bankjegynek mint alapvető fizetési eszköznek ugyanis a gazdasági életben elengedhetetlen funkciói vannak, melyekhez költségtényező nem kapcsolódik és nem kapcsolódhat. A technikai fejlődés előrehaladásával a bankjegyet fokozatosan felváltja a számlapénz, azonban a bankjegyet/számlapénzt kibocsátó nemzeti banknak, államnak a funkciók ugyanolyan ellátásához a számlapénznek a bankjeggyel azonos feltételeket kell biztosítania. Amennyiben ezt nem teszi meg, úgy a számlapénz hátrányosan kezelt eszköz marad, ami akadályozza a technikai fejlődést.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

A közvetett adózás rendszere Algériában (3. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 12.

Kedvező hír a gyógyszercégeknek: kevesebb áfát kell fizetniük

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.

2024. szeptember 12.

Részesedés bejelentésének lehetősége

Társaságunk egy tranzakció keretében 2024 szeptemberében meg fog szerezni egy határozott futamidejű, vissza nem váltható befektetési jegyet, amelynek kibocsátója egy belföldi magántőkealap. A tervek szerint a befektetési jegyet a későbbiekben értékesítenénk. Felmerült, hogy a várható árfolyamnyereség miatt célszerű lenne bejelenteni a befektetési jegy megszerzését az állami adóhatósághoz. Bizonytalanok vagyunk ugyanakkor a tekintetben, hogy egy ilyen jellegű befektetési jegy megszerzése egyáltalán bejelenthető-e. Azzal tisztában vagyunk, hogy a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy bejelentésére nincs mód. Az Adó szaklap szakértőjének válasza.