Tudjon meg mindent a családi kedvezményről! (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Adó szaklap segít a 2016-os szja-bevallás vonatkozó sorainak helyes kitöltésében. A szaklap friss számában olvashat még a támogató eljárásról és a származékos ügyletek kezelésének új szabályozásáról is. Az Adó szaklap 2017/5. számát itt rendelheti meg.


A személyi jövedelemadóból érvényesíthető adókedvezmények közül a családi kedvezményt veszi igénybe a legtöbb magánszemély. Az Adó szaklap legfrissebb számában bemutatja a családi kedvezmény 2017-ben hatályos szabályait és segítséget nyújt a 2016. évi szja-bevallás vonatkozó sorainak helyes kitöltésében is. A Családi kedvezmény című írásban szó van számos speciális esetről, így a felváltva gondozott gyerek után járó kedvezményről, a külföldiek által igénybe vehető kedvezményről és a kedvezmény közös érvényesítéséről és megosztásáról is. A szerző példákkal, ábrákkal segíti a szabályok megértését, alkalmazását.

Az adóhatóság transzferár-szakmai ismeretei, nemzetközi tapasztalatai a NAV Központi Irányítása transzferár szakterületén koncentrálódnak, így az APA- és a MAP-eljárások során kialakított szakmai elvek egyfajta iránymutatásként szolgálnak a transzferár-ellenőrzések során az egységes adóhatósági transzferárszemlélet kialakítása érdekében. A BEPS eredményeként a jövőben a nemzeti adóhatóságok együttműködésének és a transzparenciának az erősödése, az értékláncelemzés fontosságának kiemelése, a transzferár-dokumentációs kötelezettség és az összehasonlító elemzés megújítása várható. Mindezek a hazai jogi szabályozásban is hamarosan megjelennek. Erről olvashat A szokásos piaci ár megállapításával kapcsolatos adóhatósági feladatok című cikkben.

2017. január 1-jétől a jogalkotó újraszabályozta az adóhatóság kockázatelemzési eljárását. Bevezették a támogató eljárást, melynek célja – a jogszerű állapot helyreállítása érdekében – a jogkövető magatartást tanúsító adózóknál a feltárt hibák, hiányosságok orvoslása az adóhatóság szakmai támogatásával. A támogató eljárás című cikkből részletesen tájékozódhat az eljárás tartalmáról, a résztvevők köréről, az önellenőrzésre történő felhívásról és a kapcsolatfelvétel szabályairól.

A számviteli törvény 2016 végén elfogadott módosításainak jelentős része a származékos ügyletek elszámolási szabályait érinti, mégpedig úgy, hogy azok nem csupán azokra a vállalkozásokra vonatkoznak, ahol a valós értéken történő értékelést alkalmazzák vagy napi gyakorisággal számolnak el ilyen tranzakciókat. A származékos ügyletek kezelése 2017-től című írásban a számviteli törvény e témával kapcsolatos előírásait foglalja össze – a módosításokra fókuszálva – az Adó szaklap.

 A fentieken túl olvashat még a műemléki ingatlanok költségeinek tao-kedvezményeiről, a mögöttes felelősségről, valamint a munkaidőkeret szabályairól és gyakorlati alkalmazásáról.

Az Adó szaklap 2017/5. számát itt rendelheti meg.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)