Új, évközi táppénz szabályok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztus elsejétől változik a táppénz mértéke és csökken a passzív jogú ellátás folyósítási ideje. Az Adó-Tb Kalauz 2009/7. számában megjelent cikk részletesen ismerteti az új előírásokat, de példákon keresztül mutatja be a változatlan rendelkezésekkel kapcsolatos gyakorlati problémákat is.

2009. augusztus 1-jétől a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások – bizonyos kivételekkel – az a megfizetett egészségbiztosítási járulékkal arányosan vehetők igénybe. Az ellátási jogosultság, az ellátás alapja, mértéke és összege, illetve a folyósítási idő szorosan kapcsolódik a biztosítási időhöz, ezen belül ahhoz a jövedelemhez, amelynek alapján az érintett pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetett. Továbbra is az jogosult táppénzre, aki a biztosítás fennállása alatt vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik.

Augusztus 1-jétől a biztosítási jogviszony megszűnését követően az eddigi 45 nap helyett, csak 30 napon át kaphat passzív jogon táppénzt, ha a keresőképtelensége július 31-ét követően következett be. Például: T. Ede 2000. január 16-tól fennálló munkaviszonya 2009. július 31-én megszűnt. Keresőképtelen 2009. augusztus 1-jétől. Táppénzre 30 napra jogosult. Amennyiben a július 31-étől lesz keresőképtelen, úgy 45 napig folyósítanak a részére táppénzt.

A július 31-ét követően keresőképtelenné vált biztosított részére a táppénz egy naptári napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően pedig a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

Például: 2002 óta biztosított K. K. augusztus 15-től keresőképtelenné válik. A betegszabadságát már kimerítette. 2008-ban összesen 8 300 000 forint rendszeres jövedelme volt. A táppénz egy napra járó összege: 8 300 000 osztva 366 = 22 677,59 forint 60 százaléka = 13 606,55 forint. Azonban K. (286 000 forint harmincad része =) 9533,33 forint táppénzt kaphat egy naptári napra.

Augusztustól változik a táppénz mértéke is. Folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának eddigi 70 százalékáról 60 százalékra, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt az eddigi 60 százalék helyett 50 százalékra módosult.

A saját jogon megállapított táppénz folyósításakor arra kell figyelemmel lenni, hogy ha (például munkaviszonyban álló, közalkalmazott, köztisztviselő esetében) az igénylő betegszabadságra jogosult, táppénz csak ennek lejártát követő naptól folyósítható, illetőleg a táppénzre jogosultság időtartamát ettől a naptól kell megállapítani. A betegszabadságra vonatkozó rendelkezések augusztus 1-jétől szintén módosulnak. Eszerint a betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére a távolléti díjának az eddigi 80 százaléka helyett 70 százaléka jár.

Baleseti táppénz jövő januártól
Módosul az üzemi baleset fogalma. Eszerint üzemi baleset az a baleset, amely a biztosítottat foglalkozása körében végezett munka közben vagy azzal összefüggésben éri. Üzeminek minősül az a baleset is, amelyet a biztosított munkába vagy onnan lakására (szállására) menet közben szenved el (a továbbiakban: úti baleset). Üzemi baleset az is, amely a biztosítottat közcélú munka végzése vagy egyes társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során éri.

2009. december 31-ét követően bekövetkező úti üzemi balesetek esetében a baleseti táppénz összege a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért, tevékenységért kifizetett, a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme naptári napi összegének 90 százaléka. Az egyéni és a társas vállalkozó baleseti táppénzének alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani. A baleseti táppénz mértéke az alapját képező jövedelem száz százaléka, úti baleset esetén annak kilencven százaléka. Ha a biztosított jövedelem hiányában pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem fizetett, a baleseti táppénz összege azonos a szerződés szerinti jövedelme naptári napi összegével, úti baleset esetén annak kilencven százalékával.

Soltész Lászlóné a fentieken túl a cikkében részletesen foglalkozik a táppénz megállapításával kapcsolatos gyakorlati kérdésekkel is.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.