Újabb ország került le az EU feketelistájáról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Palau lekerült az Európai Unió adóparadicsomokról összeállított, immár csak hat ország nevét tartalmazó feketelistájáról – jelentette be kedden az uniós pénzügyminiszteri tanács, miután a csendes-óceáni szigetállam új kötelezettségvállalásokat jelentett be.

Az EU tavaly decemberben fogadta el a listát, melyre az adóelkerülés ellen nem eléggé hatékonyan fellépő államok kerültek fel, miután közel egy év párbeszéd után sem voltak hajlandóak megfelelő együttműködésre. Az eredetileg tizenhét nevet tartalmazó feketelistáról több országot hamar eltávolítottak, például Dél-Koreát, Makaót, az Egyesült Arab Emírségeket, Mongóliát, Panamát és Tunéziát.

A törölt országok átkerülnek az úgynevezett szürkelistára. Ezen nagyjából ötven olyan állam szerepel, amely ígéretet tett rá, hogy összhangba hozza szabályait az uniós normákkal. A keddi tanácsi döntéssel levették innen Liechtensteint és Perut is, mivel az EU értékelése szerint eleget tettek minden vállalásuknak.

A feketelistán marad Amerikai Szamoa, az Amerikai Virgin-szigetek, Guam, Namíbia, Szamoa, valamint Trinidad és Tobago.

A tanácsot többen is bírálták amiatt, hogy annyira felvizezte az Európai Bizottság által javasolt kritériumrendszert, hogy az EU egyetlen országa sem kerülhetett fel a listára.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)