Üzletpolitikai célból adott ajándék magánszemélynek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény nem határozza meg, hogy milyen kritériumoknak felel meg, konkrétan mit jelent az üzletpolitikai cél. Ezért csak logikailag tudjuk megfogalmazni, hogy a juttatásnak a kifizető árbevételét, forgalmát, illetve a másik oldalról nézve a magánszemély vevők vásárlási hajlandóságát szeretné növelni.


Némi megdöbbenéssel és elgondolkodva olvastam egy cégnek küldött tanfolyamra invitáló hirdetést, melyben szakmai tanfolyamokat, illetve tanfolyami csomagokat hirdettek a következő szöveggel: „Induló képzéseinkhez minden hallgatónak ajándék iPad Mini-t, hordós Radeberger sört és VCP kupont adunk! Nem, ez nem elírás. Nincs sorsolás, extra költség, sem további macera.”

Elgondolkodtam azon, hogy ezt vajon a szakképzési hozzájárulás képzésre történő elköltése eltörlésének következménye, vagy a szakmai továbbképzéssel foglalkozó intézmények árbevételének jelentős visszaesése, vagy pedig a nagyvállalatok saját képzési rendszerének fejlődése hívta-e életre. Az iPad Mini drága készülék, 82-150 ezer forintig találtam eladási árakat az interneten. Ha a képzés 289-359 ezer forintba kerül, akkor még ez is belefér, hiszen nyilván kalkulálják a költségeket. A sör pedig, mint ajándék, nem nevezhető ösztönző tényezőnek ott, ahol amúgy is telítve vagyunk sör-, bor-, és pálinka-fesztiválokkal, pedig az alkoholfogyasztás komoly egészségügyi és társadalmi problémák forrása. A statisztikáinkban pedig a saját termést nem is tudjuk megjeleníteni.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

 

Milyen ajándékot is kapnak a tanfolyami hallgatók?

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. számú mellékletének 8.14. pontja szerint a nem pénzben kapott juttatások közül adómentes az üzletpolitikai (reklám) céllal magánszemélyek széles körében nyilvánosan meghirdetett kampány keretében, a juttatás feltételének – ha az nem vetélkedő, nem verseny és nem a szerencsejátékok szervezéséről szóló törvény hatálya alá tartozó sorsolás eredménye – megfelelő magánszemély számára adott

  • árengedmény,
  • visszatérítés vagy áru, szolgáltatás vásárlásához kapcsolódó más kedvezmény, ideértve, ha az – megjelenési formájától függetlenül – árura vagy szolgáltatásra váltható érték.

A meghatározásból levezethető, hogy az adómentes üzletpolitikai célból adott juttatásnak több feltétele van:
a) nem pénzt adnak juttatásként,
b) üzletpolitikai célból adják,
c) magánszemélyek számára egy nagyobb kört érintően nyújtják,
d) nyilvánosan meghirdetett módon,
e) értékesítéshez kötődik a juttatás,
f) nem lehet vetélkedő vagy verseny díja, illetve sorsolás eredménye az ajándék.

Amennyiben a juttatás ezen feltételek mindegyikének nem felel meg, akkor nem beszélhetünk adómentes juttatásról.

Az adómentesség egyik feltétele, hogy a juttatás áru, vagy szolgáltatás, vagy ezek vásárlására szolgáló érték (például egy adott árufajta megvásárlása során felhasználható utalvány) legyen. Tehát, nem felel meg az adómentesség feltételének, ha a magánszemély készpénz kap. A törvény szövegében szereplő visszatérítés véleményem szerint egy speciális árengedménynek tekinthető, amelyet a vevő utólag, már az áru, vagy a szolgáltatás megvásárlása után kap. Ebben az esetben a magánszemély ugyan pénzt kap vissza adómentesen, de ez az eset mégis megfelel az adómentesség feltételeinek, mivel az ilyen módon kapott pénz a korábbi vásárlási érték egy részének a visszatérítése. Árengedmény a vásárlásból.

Nem pénzben kapott juttatásnak minősül az is, ha például a könyvesbolt egy bizonyos értékhatár feletti vásárláskor egy 500 forintos utalványt ad a vevőnek, amelyet levásárolhat a megadott időpontig, ha akkor is a meghatározott érték felett vásárol.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény nem határozza meg, hogy milyen kritériumoknak felel meg, konkrétan mit jelent az üzletpolitikai cél. Ezért csak logikailag tudjuk megfogalmazni, hogy a juttatásnak a kifizető árbevételét, forgalmát, illetve a másik oldalról nézve a magánszemély vevők vásárlási hajlandóságát szeretné növelni. Ezt támasztja alá, hogy az ajándék magához a vásárláshoz kapcsolódik.

Példánkban a hallgató befizeti a tandíjat és úgy kaphatja meg a sört és az iPad-ot. Tárgyi ajándékot kap, és nem pénzt.

A magánszemélyek széles körében, nyilvánosan meghirdetett kampány keretében adható adómentes juttatás. A nyilvános meghirdetésnek általában az felel meg, ha az akcióról a vásárlók széles köre értesülhet. Például az eladó honlapjáról, reklám-levelekből, a médiából (tévéből, rádióból, napi- és hetilapokból, stb.).

Természetesen kisebb városokban könnyebben biztosítható a széles körű meghirdetés. Gyakran láthatók ilyen hirdetmények az önkormányzat épületének közelében, hirdetőoszlopon a főtéren, vagy a helyi televízióban. Speciális tanfolyam esetében a hasonló képzettségű dolgozókat foglalkoztató cégek részére megküldött ajánlati felhívás is megoldásnak tekinthető, a rendezvényszervező honlapja mellett.

Fontos tudni, hogy csak a magánszemély vásárló kaphat adómentesen üzletpolitikai célú ajándékot. A cégekre ez nem érvényes. Példánkban a tanfolyamra jelentkezők magánszemélyek. (Az már egy másik kérdés, hogy ha a munkáltatójuk megtéríti számukra a tanfolyam költségeit, akkor azt a cég adózása szempontjából kell megvizsgálni, de a tanfolyamszervező a magánszeméllyel szerződik.)

Nem szabad összekeverni a bevétel növelését ösztönző adómentes üzletpolitikai juttatást egy verseny vagy vetélkedő kapcsán elnyert ajándékkal. A sütőporon, vaníliás cukron, vagy pudingon gyakran vannak olyan felhívások, hogy a vevő küldje be a saját receptjét, és amelyiket a legjobbnak ítéli a gyártó vagy a forgalmazó (a promóció meghirdetője), azt díjazni fogja valamilyen ajándékkal. 

Előfordulhat az is, hogy egy élelmiszerbolt vagy áruház a vevőinek sorsjegyet ad meghatározott vásárlási érték felett. A sorsjegyet ki kell tölteni és az áruházban elhelyezett gyűjtőládába bedobni. A bedobott és kitöltött sorsjegyek közül nyilvánosan sorsolják ki a nyerteseket, akik tárgynyereményben részesülnek. Ez a lebonyolítás nem teszi lehetővé, hogy a tárgynyereményeket üzletpolitika célból adott adómentes juttatásnak minősítsük.

A cikk elején szereplő példa szereplőihez nem verseny és nem sorsolás útján jut el a sör és az iPad.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.