Eltörölt különadók 2025-ben – honnan lesz forrás ezek pótlására?
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az alulszámlázás elleni küszöbértékek egyes távol-keleti termékeknél, a közös kockázati profilok és az áfacsalás elleni harc legújabb eszközei növelhetik a visegrádi államok költségvetési bevételeit és védhetik meg tisztességes vállalkozóit – jelentette ki Tállai András hat ország adó- és vámhivatali vezetőinek találkozóján Visegrádon.
A nemzetgazdasági miniszterhelyettes elmondta, hogy a 25 éves múltra visszatekintő V4 országok találkozóinak köszönhető például az, hogy 2016. január 1-jétől azonos küszöbárakkal dolgoznak a visegrádi országok vámhatóságai. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden a távol-keletről behozott textiltermék és lábbeli esetén ugyanazokat a minimumárakat tekintik irányadónak a pénzügyőrök a vámérték meghatározásánál. Vagyis a csalárd kereskedő nem tud egyetlen V4 államban sem a küszöbértéknél alacsonyabb érték után vámot és áfát fizetni, mert azt a vámhivatal szakemberei azonnal górcső alá veszik.
Az együttműködés eredményességét bizonyítja a bázisolaj kereskedelem elleni szakértői munkacsoport – hangsúlyozta Tállai András, hozzátéve, hogy a testület 2011-ben épp a hazai Nemzeti Adó-és Vámhivatal kezdeményezésére állt fel. A munkacsoport sikerét igazolja, hogy mára már 16 ország részvételével, és az EUROPOL szakmai és pénzügyi támogatásával végzi akcióit. A cél a bázisolaj (pl. kenőolaj) csalások kiszűrése. Az akciók során a szállítmány útját nyomon követi a munkacsoport, ha kell, akkor az üzemtől egészen a traktorig. Így most már egyre szűkül azoknak a bűnelkövetőknek a köre, akik visszaélnek azzal, hogy a bázisolaj nem jövedéki adóköteles termék.
A nemzetgazdasági miniszterhelyettes kiemelte, hogy az idei év nagy újdonsága, amely újabb kiskaput zár be a nemzetközi színtéren ténykedő adócsalók előtt, az ún. integrált kockázatkezelési rendszer bevezetése. Mind a négy tagállam bemutatja saját kockázatelemzési rendszerét, így az egyes országok adó- és vámhivatalai pontosan tudják, hogy a lehető leggyorsabban milyen adatot szerezhetnek be egymástól egy-egy adóelkerülő vállalkozás vizsgálatakor. A NAV tegnap az EKÁER-rel kezdte meg kockázatelemzési rendszerének ismertetését.
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.
Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!