V4-összefogás a feketézők ellen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alulszámlázás elleni küszöbértékek egyes távol-keleti termékeknél, a közös kockázati profilok és az áfacsalás elleni harc legújabb eszközei növelhetik a visegrádi államok költségvetési bevételeit és védhetik meg tisztességes vállalkozóit – jelentette ki Tállai András hat ország adó- és vámhivatali vezetőinek találkozóján Visegrádon.


A nemzetgazdasági miniszterhelyettes elmondta, hogy a 25 éves múltra visszatekintő V4 országok találkozóinak köszönhető például az, hogy 2016. január 1-jétől azonos küszöbárakkal dolgoznak a visegrádi országok vámhatóságai. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden a távol-keletről behozott textiltermék és lábbeli esetén ugyanazokat a minimumárakat tekintik irányadónak a pénzügyőrök a vámérték meghatározásánál. Vagyis a csalárd kereskedő nem tud egyetlen V4 államban sem a küszöbértéknél alacsonyabb érték után vámot és áfát fizetni, mert azt a vámhivatal szakemberei azonnal górcső alá veszik.

Az együttműködés eredményességét bizonyítja a bázisolaj kereskedelem elleni szakértői munkacsoport – hangsúlyozta Tállai András,  hozzátéve, hogy a testület 2011-ben épp a hazai Nemzeti Adó-és Vámhivatal kezdeményezésére állt fel. A munkacsoport sikerét igazolja, hogy mára már 16 ország részvételével, és az EUROPOL szakmai és pénzügyi támogatásával  végzi akcióit. A cél a bázisolaj (pl. kenőolaj) csalások kiszűrése. Az akciók során a szállítmány útját nyomon követi a munkacsoport, ha kell, akkor az üzemtől egészen a traktorig. Így most már egyre szűkül azoknak a bűnelkövetőknek a köre, akik visszaélnek azzal, hogy a bázisolaj nem jövedéki adóköteles termék.

 

A nemzetgazdasági miniszterhelyettes kiemelte, hogy az idei év nagy újdonsága, amely újabb kiskaput zár be a nemzetközi színtéren ténykedő adócsalók előtt, az ún. integrált kockázatkezelési rendszer bevezetése. Mind a négy tagállam bemutatja saját kockázatelemzési rendszerét, így az egyes országok adó- és vámhivatalai pontosan tudják, hogy a lehető leggyorsabban milyen adatot szerezhetnek be egymástól egy-egy adóelkerülő vállalkozás vizsgálatakor. A NAV tegnap az EKÁER-rel kezdte meg kockázatelemzési rendszerének ismertetését.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.