Vádemelést javasol a NAV egy nyolcszázmilliós csalási ügyben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bűnszervezet munkaerő-kölcsönzéssel foglalkoztak, de a munkavállalók után nem fizettek járulékot. 


Vádemelési javaslattal fejezte be a nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy tizenhat céget működtető, vagyonőri tevékenységgel foglalkozó baranyai bűnszervezet ügyében – közölte a NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága kedden.

A gyanú szerint az elkövetők munkaerő-kölcsönzés címén manipuláltak a munkavállalóikkal, akik után nem fizettek járulékot, ezzel mintegy 800 millió forintot csaltak el – írták a közleményben.

A láncolatban részt vevő vagyonőri és takarító cégek a munkákat alvállalkozói szerződések alapján vállalták és végezték el, havonta mintegy hatszáz-nyolcszáz alkalmazottal. A munkavállalókat fiktív munkaerő-közvetítésről szóló szerződések alapján, a bűnszervezet érdekeltségi körébe tartozó cégeken keresztül „vették kölcsönbe” – ismertette a NAV.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A kölcsönadó cégek által kiállított számlák után a csalók az áfával csökkenteni tudták fizetendő adójukat. Az így szerzett haszonnak mintegy felét kapták meg munkabérként az alkalmazottak, a másik részét a bűnszervezet tagjai, illetve az alvállalkozói cégek vezetői között szétosztották.

Felidézték, hogy a pénzügyi nyomozók 2014 májusában négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, a bíróság három ember előzetes letartóztatását rendelte el.

A három megyében, egyszerre negyven helyszínen zajló akciónak köszönhetően a költségvetésnek okozott kár teljes mértékben megtérült. Mintegy 800 millió forint értékben foglaltak le és zároltak készpénzt, luxusautókat, ingatlanokat, bankszámlákat és céges üzletrészeket – tette hozzá a NAV.

A pénzügyi nyomozók 23 gyanúsítottal szemben javasolnak vádemelést költségvetési csalás, a számvitel rendjének megsértése és közokirat-hamisítás bűncselekmény gyanúja miatt a Baranya Megyei Főügyészségnek, a nyomozati iratanyag 12 ezer oldalas – áll a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.