Vállalkozások közötti jogviták gyorsabb elbírálása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megszavazták a képviselők a vállalkozások közötti jogviták gyorsabb elbírálását célzó törvénymódosítást, amely elősegítheti a körbetartozások csökkenését, a vállalkozások jogainak, üzleti érdekeinek az érvényre jutását, és így pozitív hatással lehet a versenyképességre is. Az új előírások döntő többsége a kellő felkészülési idő biztosítása miatt 2011. január elsején lép majd hatályba.

Okiratok beszerzése

A vállalkozásokra vonatkozó fejezet különös hangsúlyt fektet a pert megelőző szakaszra, amely során a feleknek egymástól kell beszerezniük az álláspontjuk alátámasztására szolgáló okiratokat.

Per előtti kötelező egyeztetés

A keresetlevél benyújtása, azaz a perindítás előtt a feleknek a jövőben meg kell kísérelniük a jogvita bíróságon kívüli elintézését. Ennek érdekében a vitás kérdésben képviselt jogi és ténybeli álláspontot az ügyben érintett valamennyi féllel részletesen közölni kell a bizonyítékainak előadásával, illetve a rendelkezésére álló okiratok bemutatásával. Az összegyűlt okiratokat (pl. egyeztetési jegyzőkönyvet, okirati bizonyítékot) mellékelni kell az egyébként elektronikusan benyújtandó keresetlevélhez. Ellenkező esetben viszont, ha az egyeztetés sikertelen, akkor a felperesnek azt kell igazolnia, hogy magát az egyeztetést megkísérelte, de a másik fél nem vett részt abban, az okiratokat nem adta ki.
A kötelező egyeztetéssel kapcsolatos szabályok betartását szankciók is biztosítják. Így, ha a felperes bizonyítja, hogy a per előtti egyeztetés során a későbbi alperes nem működött együtt, és az első tárgyaláson bírósági meghagyás kibocsátására került sor, a meghagyással szembeni ellentmondást az ellenérdekű fél, azaz az alperes csak megemelt mértékű illeték megfizetése ellenében terjeszthet elő.

Elektronikus kommunikáció

A vállalkozások egymás közötti pereiben a felek egymással és a bírósággal, illetve a szakértővel elektronikusan kommunikálnak majd a jövőben. A törvénymódosítás előírja azt is, hogy a bíróság a felekkel rövid úton egyeztethet, így telefon, fax, illetve email útján is be lehet szerezni a nyilatkozatukat az adott kérdésben.

Ítéletek a Cégközlönyben

A tárgyalási jegyzőkönyv is elektronikusan készül majd a jövőben.
Az írásba foglalt, jogerős ítéletek rendelkező részét, illetve a pert befejező egyéb jogerős határozatok rendelkező részét a Cégközlöny honlapján teljes terjedelmében, változtatás nélkül közzé kell tenni.

Tárgyalási menetrend

A tárgyalás-előkészítő egyeztetés során a felek előterjesztik bizonyítási és az eljárással összefüggő egyéb indítványaikat. A bíróság ezt követően határoz a menetrendről. A felek nyilatkozata beszerezhető személyes meghallgatás, illetve telekommunikációs, vagy informatikai eszközök révén is.
A céges vitáknál gyakran előfordul, hogy az eljárás fizetési meghagyással indul, amely aztán az adós ellentmondása folytán perré alakul. Erre tekintettel a fizetési meghagyásról szóló törvény rögzíti, hogy az ellentmondásról szóló értesítés kézbesítésétől számított 15 napon belül – az illeték megfelelő kiegészítése mellett – a keresetlevelet formanyomtatványon elektronikusan kell a cégeknek előterjeszteniük. Az eljárást ezt követően a vállalkozások egymás közötti pereire vonatkozó szabályok szerint kell lefolytatni.


Kapcsolódó cikkek