Versenytilalmi megállapodás a munkaviszony megszűnése esetére


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 16 éve hatályos Munka törvénykönyve vezette be a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek a védelmében a versenytilalmi megállapodást, amely a munkaviszony megszűnése után korlátozza a dolgozó elhelyezkedési és vállalkozási lehetőségeit. A törvény igen röviden rendelkezik erről, érdemes ezért peres aktákat fellapozni, hogy például megtudjuk, milyen összegű ellenérték jár a munkavállalónak, illetve, hogy mennyi időre lehet az adott összegért korlátozni a munkavállalót szakmája gyakorlásában. Az Adó Tb-Kalauz 2008/8. számában megjelent cikk részletes áttekintést ad a kérdést illetően.

A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme az együttműködési kötelezettség speciális formája. A munkavállaló – jogszabályi engedély hiányában – nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltató jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné. Ez a kötelezettség a munkaviszony fennállása alatt a törvény erejénél fogva terheli a munkavállalót, a munkaviszony megszűnését követően ellenben csak külön megállapodás alapján, legfeljebb három évig állhat fenn ez a kötelezettség.

A versenytilalmi megállapodás
A versenytilalmi megállapodás olyan polgári jogi szerződés, amelynek alapján a munkavállaló, megfelelő ellenérték fejében, a munkaviszony megszűnése utáni időtartamra is kötelezettséget vállal arra, hogy nem tanúsít olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné. Ez a kötelezettség legfeljebb három évig állhat fenn.

A versenytilalmi megállapodás megtilthatja például a konkurens cégnél való elhelyezkedést vagy a munkáltatóéval megegyező gazdasági tevékenységet folytató vállalkozás indítását, de ügyelni kell arra, hogy jelentős mértékben és indokolatlanul ne veszélyeztesse az újbóli elhelyezkedési esélyeket. A szerződést célszerű írásba foglalni – tanácsolja a szerző -, és pontosan meghatározni, hogy a tilalom milyen tevékenységi körre vagy milyen földrajzi területre terjed ki, illetve mennyi ideig áll fenn. A megállapodás tartalmának általános korlátja, hogy nem járhat a piaci verseny indokolatlan korlátozásával. A szerződés utólag, indokolt esetben közös megegyezéssel módosítható, elállásra azonban csak addig kerülhet sor, amíg a munkavállaló a teljesítést nem kezdte meg (azaz amíg nem szűnt meg a munkaviszonya). A versenytilalmi megállapodásra tehát a Munka Törvénykönyvén túl a polgári jog szabályai is irányadóak, de a szerződésből eredő jogvita elbírálása a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik.

Az ellenérték – mennyi a megfelelő?
A törvény rögzíti, hogy a kötelezettségvállalásra csak megfelelő ellenérték fejében kerülhet sor. Az ellenérték akár a munkaviszony megszűnésekor, akár a munkaviszony fennállása alatt is esedékes lehet, és részletekben is folyósítható. A személyi alapbérbe azonban csak akkor lehet beépíteni, ha a munkaszerződés pontosan rögzíti, hogy az alapbér mekkora hányada szolgál a versenytilalmi megállapodás ellentételezésére. Az ellenérték nagyságrendjében a felek szabadon állapodnak meg, de az összegnek igazodnia kell ahhoz, hogy a tilalom milyen mértékben nehezíti meg a volt munkavállaló megélhetését, álláskeresését, illetve, hogy milyen időtartamra szól. A bírói gyakorlat megfelelő ellenértéknek tekinti, ha a munkavállaló a megszűnéskori éves bruttó átlagkeresete felét kapja a megállapodás tartalma alatt évente.

Dr. Horvát István cikke a fentieken túl részletesen foglalkozik a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek a védelmével munkaviszony fennállása alatt. A versenytilalmi megállapodás kapcsán számos jogesetet ismertet. Olyan kérdéseket boncolgat, hogy miként lehet a megállapodást jogszerűen megszüntetni, milyen következményekkel jár, ha hiányzik a megállapodásból az ellenszolgáltatás, vagy a versenytilalmi megállapodás és a jó erkölcs viszonya, illetve, hogy kiköthető-e előzetes bejelentési kötelezettség.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.