Veszélyben a katások 15 százaléka


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A katások 15 százaléka tartozik az államnak; amelyik kisadózó június 30-án 100 ezer forintot meghaladó adótartozással rendelkezik, kizárják a kata-körből.


A katás vállalkozások mindenképp ellenőrizzék, van-e adótartozásuk. Ugyanis azt a vállalkozást, amelyiknek 100 ezer forintnál nagyobb végrehajtható adótartozása lesz a folyószámláján 2013. június 30-án, a NAV kizárja a „kata-körből” – közölte az Adó Online-nal a NAV.

Az adóhatóságnak nincs mérlegelési lehetősége, ha a katás vállalkozás 2013. június 30-án 100 ezer forintot meghaladó végrehajtható adótartozással rendelkezik, az a választott adóalanyiságának megszűnését eredményezi. Bármilyen okból szűnik is meg a kata-alanyiság, a megszűnéstől számított 24 hónapig újra nem választható a kisadózás.

A katát választóknak év közben – ha más adóbevallási-, fizetési kötelezettségük nincs – a nyugta- és számla adásán kívül egyetlen adókötelezettségük van: minden hónap 12-én megfizetni a katát. Ez főállású kisadózó esetén – kisadózónként – 50 ezer, főállásúnak nem minősülő kisadózó esetén – kisadózónként – 25 ezer forint adó megfizetését jelenti, amellyel az összes közteher teljesítettnek tekinthető.

A rendkívül kedvezményes adózási szabályok ellenére a katások 15 százaléka tartozik az államkasszának. Annak érdekében, hogy egyetlen katás vállalkozást se kelljen kizárni 2013. június 30-i hatállyal, a NAV kéri, hogy minden kisadózó ellenőrizze folyószámláját, és esetleges tartozását soron kívül rendezze.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

eÁfa bevallás előnyei – új technológiák alkalmazása az Áfa rendszerében

2024-ben bevezetésre került az elektronikus áfa rendszer, amely a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználásával az áfa bevallások elkészítésében vállalt adóhatósági támogatás keretében csökkenti a vállalkozások számára az adminisztrációs terheket. Egyúttal kijelöli a fejlődés irányát is, amelyben a végső cél az új platformok használatának elterjedése. A HÍD Consulting segítségével áttekintjük a digitális szabályozás részleteit