Világtrend az áfaemelés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább növelték az áfakulcsokat a világ kormányai, hogy bevételhez jussanak, és csökkentették a társasági adót, hogy új befektetőket vonzzanak az országukba – derül ki a KPMG éves Corporate and Indirect Tax Survey tanulmányából. A kormányok pénzéhsége abban érhető tetten, hogy a társaságiadó-kulcsok csökkentése lassult. „Magyarország a 27 százalékos áfával listavezetővé vált 2012-ben, de társasági adó tekintetében már közelebb állunk a globális átlaghoz” – fűzte hozzá az eredményekhez László Csaba, a KPMG szenior partnere.


Az elemzés szerint a globális közvetettadó-kulcs átlaga 0,17 százalékkal 15,5 százalékra nőtt, és ez a növekedési tendencia várhatóan idén is fennmarad. „Úgy gondoljuk, hogy a közvetettadó-kulcsok átlaga 2013-ban is növekedni fog, hiszen egyre több kormány tovább küzd a költségvetési egyenleg helyreállításával” – mondta Tim Gillis, a KPMG közvetettadó-csoportjának globális vezetője, példaként említve, hogy idén több országban, köztük Finnországban, Cipruson és a Dominikai Köztársaságban is nő majd az adókulcs.

Miközben a közvetettadó-kulcsok világszerte emelkedtek, a globális társaságiadó-kulcsok csökkenése lelassult, átlaga alig változott 2012 januárjához képest. Mindössze 0,09 százalékkal csökkent a jelenlegi 24,43 százalékos szintre. Ugyanakkor 2013-ban több ország költségvetési javaslatában is szerepelt a társaságiadó-kulcs csökkentése, így például Mexikóban, Svédországban és Ecuadorban is megpróbálják ilyen módon ösztönözni a befektetéseket.

„A társasági adót soha nem fogják eltörölni, a nyereséget mindig adóztatni fogják. Ezt akarják a kormányok és a nagyközönség is. Azáltal, hogy az üzleti élet egyre globálisabb lesz, az adókat viszont országonként vetik ki, egyre többször merül fel a kérdés, hogyan kell allokálni a nyereséget” – mondta Wilbert Kannekens, a KPMG társasági adóval foglalkozó csoportjának vezetője.

A 27 százalékos magyarországi áfakulcs jelenleg a legmagasabb a világon, melyet 25,5 százalékos kulccsal Izland, és 25 százalékos kulccsal Svédország, Dánia, Norvégia és Horvátország követ. Arubában mindössze 1,5 százalékos áfával kell számolni, míg Japánban, Kanadában, Jemenben és Nigériában 5 százalékos a közvetettadó-kulcs.

A legmagasabb társasági adót – a hatályos jogszabályok alapján – 2012-ben az Egyesült Arab Emirátusokban vetették ki (55 százalék), bár sajátos módon ezt a gyakorlatban nem kellett befizetni. Az Egyesült Államok 40 százalékos kulccsal, míg Japán 38 százalékos társasági adóval került a „dobogóra”. A legalacsonyabb adókulcs ebben az adónemben Montenegróban volt, mindössze 9 százalék, ezt több ország is 10 százalékos kulccsal követi, mint például Szerbia, Bulgária, Albánia és Ciprus.

Legalacsonyabb és legmagasabb áfa, illetve társaságiadó-kulcsok 2012-ben:

Legalacsonyabb társaságiadó-kulcsok Legmagasabb társaságiadó-kulcsok Legalacsonyabb közvetettadó-kulcsok Legmagasabb közvetettadó-kulcsok
9% Montenegró 55%
Egyesült Arab Emírségek
1.5%
Aruba
27% Magyarország
10%
Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Ciprus, Gibraltár, Macedónia, Szerbia, Paraguay, Katar
40%
Egyesült Államok
5%
Kanada Japán, Jersey, Nigéria, St. Martin, Tajvan és Jemen
25.5%
Izland
12%
Makaó és Omán
38.01%
Japán
6%
Saba, St. Eustatius és Curacao
25%
Svédország, Dánia, Norvégia, Horvátország

Áfa-kalauz
A Complex Kiadó gondozásában havonta megjelenő, 16 oldalas szaklap jól hasznosítható gyakorlati ismereteket és elengedhetetlen információkat nyújt a felmerülő áfaproblémák gyors megoldásához és a szakmai kérdések megválaszolásához. Összefüggéseiben, példákkal illusztrálva ismerteti a hatályos áfarendelkezéseket és azok változásait. Tanácsokat ad az áfa elszámolására, útmutatót a számlázási problémákhoz, valamint felkészít az esetleges áfaellenőrzésekre. Bővebb információk és megrendelés itt


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.