15 fontos változás a cégtörvényben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elektronikus úton is közzé kell tenni a jövőben a részvénytársaság egyes közleményeit, nem lesznek a cégkivonatban lakcímadatok, és újra kaphat költségkedvezményt a munkavállaló a munkaügyi perben.


Eddig csak lehetőség volt, a jövőben kötelező lesz a honlapon közzétenni a közgyűlési meghívót, a határozati javaslatokat és egyéb a közgyűléssel kapcsolatos dokumentumokat, információkat valamint az Nyrt. határozatait is. A közgyűlés meghirdetésével kapcsolatos tudnivalókat 15 helyett 21 nappal a meghirdetett dátum előtt kell megjelentetni az oldalon.

A gazdasági társaságokról, valamint a cégnyilvánosságról szóló hétfői törvénymódosítás a részvénytársaságok átláthatóságát EU-s irányelvek alapján próbálta javítani. Ezenkívül pontosított még az elektronikus cégbírósági bejelentésen, szűkítette a cégjegyzék tartalmát, valamint határozott arról is, hogy a munkaügyi perekben ismét kaphat költségkedvezményt a perelő dolgozó.

Átláthatóbb Nyrt.-k

Az átláthatóság érdekében szintén az Nyrt.-k honlapján kell nyilvánosságra hozni a közgyűlési meghívóval együtt a társaság igazgatótanácsának, igazgatóságának, felügyelőbizottságának összetételét, továbbá azt is, hogy ezek a tisztségviselők mennyi fizetést kapnak a munkájukért.

A szavazatok legalább egy százalékával rendelkező részvényesek eddig csak új napirendi pontot vetethettek fel, ezentúl határozati javaslatot is előterjeszthetnek. Az ilyen előterjesztéseket szintén közzé kell tenni a honlapon.

A társaság a jövőben felajánlhatja a részvényeseknek, hogy a közgyűlést megelőzően levélben szavazzanak. Ehhez csak a személyazonosság igazolását lehet előírni.

Határozatképtelenség

Amennyiben az összehívott közgyűlés nem volt határozatképes, akkor rá tíz napra lehet összehívni a következő közgyűlést. A törvény indoklásában azt is írják, ha a megismételt közgyűlés sem határozatképes, akkor már nem kell kivárni az újabb tíz napot a következő közgyűlés meghirdetéséhez, kivéve, ha a napirend közben módosult.

Meghatalmazás

A jövőben csak azzal a feltétellel lehet meghatalmazott az igazgatóság tagja, a cégvezető, a részvénytársaság vezető állású dolgozója és a felügyelő bizottság tagja, ha minden egyes határozati javaslatra egyértelmű szavazási utasítása van a meghatalmazótól. Ezzel a módosítással az esetlegesen felmerülő érdekellentéteket kívánták kezelni.

Ide tartozik, hogy a tagállamok korlátozhatják, egy részvényes hány képviselőt küldhet a közgyűlésre. De a részvényest nem akadályozhatják meg abban, hogy minden értékpapírszámlájához külön képviselőt jelöljön ki a közgyűlésekre. Nem változik azonban az a szabály, hogy egy részvényeshez tartozó részvényekkel kapcsolatban nem lehet eltérő szavazatokat leadni.

Külön belevették a törvénybe azt is, hogy a meghatalmazottnak a meghatalmazó részvényes utasítása szerint kell szavaznia, hiába következett ez eddig is a polgári jog általános alapelveiből.

Egyéb finomítások az Nyrt.-knél

A jövőben közgyűlés összehívása nélkül is hozhatnak a részvényesek döntést közgyűlési témában, például írásos formában dokumentálva.

A közgyűlési jegyzőkönyvben ezentúl nemcsak az érvényes szavazatok számát kell majd „mellette, ellene, tartózkodott” bontásban rögzíteni, hanem azt is, hogy milyen alaptőke-részesedés van a szavazatok mögött.

Ha a közgyűlésig eladja részvényeit a tulajdonos, akkor is joga van részt venni a közgyűlésen, és részvényesi jogait is gyakorolhatja, mert szerepel a neve a közgyűlés meghirdetésekor lezárt részvénykönyvben.

A nyilvánosan működő részvénytársaságok (Nyrt.) ügyvezetését a munkavállalók is ellenőrizhetik, az üzemi tanács útján. Eddig az üzemi tanáccsal csak az igazgatótanács köthetett erről megállapodást, a jövőben ezt a cégvezető is megteheti.

Minden Nyrt.-re érvényes

Az uniós jogszabályban a tőzsdén jegyzett társaságokra vonatkozó irányelv nálunk minden NyRt.-re érvényes lesz, hiszen az átláthatósági és tájékoztatási szabályok Magyarországon nem különböznek e két társasági formánál. A kihirdetés után 15 nappal lépnek életbe az új szabályok, és a részvénytársaságoknak 2010. május 31-ig kell alapszabályukat összhangba hozniuk a törvénnyel.

Elektronikus bejelentés

Tavaly óta csak elektronikusan lehet beadni a cégbíróság felé a gazdasági társasággal és a cégvezetéssel kapcsolatos bejelentéseket. De nem volt egyértelmű, hogy ez milyen úton történhet. Most rögzítésre került, hogy a kormányzati portálon keresztül nyújthatja be az adatokat a cég, választhatóan minősített elektronikus aláírással vagy anélkül. Megmaradt az a lehetőség is, hogy ezt a feladatot a cég jogi képviselője lássa el.

Lakcímadatok a cégjegyzékben

A természetes személyek védelme érdekében a lakcímadatok a jövőben nem szerepelnek automatikusan a cégjegyzékben, azokat csak a közfeladatot ellátók ismerhetik. Mások számára csak külön kérvényre adják ki a céges tisztségviselők lakcímét. Az ilyen eseményeket 5 évre visszakövethetővé kell tenni a cégbíróságon.

Költségkedvezmény munkaügyi perekhez

2008 elején megszüntették a munkaügyi pereknél a munkavállalók költségmentességét, helyette a költségfeljegyzési jogot vezették be. Ez a jog azonban a gyakorlatban nem biztosította a munkavállalók jogainak érvényesítését, ezért a nehéz helyzetben lévő munkavállalók számára ismét lehetségessé tették a költségkedvezmény igénybevételét, melyet levélben kell kérni, a kereset megjelölésével. A költségkedvezmény január elsejétől igényelhető, visszamenőleg, a folyamatban lévő ügyekre is.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

A celebek ideje lejárt? Így változik a vásárlói magatartás 2024-ben

Egyre tudatosabb vevők, kevésbé hatnak már rájuk a hagyományos vásárlásösztönző reklámok. A celebek szintén kezdik elveszíteni a befolyásolási képességüket, már a véleményvezérekre is csak akkor hallgatnak igazán a követőik, ha szakmai érvekkel keresik a figyelmüket – derül ki az EY legfrissebb, 30 országban több mint 23 000 fogyasztó megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából.

2024. június 13.

Magyarországon is megnőhet a vállalati visszaélések száma a globális gazdasági lassulás miatt

Egyre több hazai cég lép fel tudatosan a szervezeten belüli korrupció ellen. A világgazdaság lassulása azonban olyan pénzügyi nyomást helyez a vezetőkre és munkatársakra is, ami miatt az etikus működés melletti törekvések ellenére is könnyebben követnek el szabálysértést – mutat rá az EY 53 országban, köztük Magyarországon összesen 5464 munkavállaló és igazgatósági tag bevonásával készült nemzetközi kutatása.

2024. június 13.

Az MNB 45 millió forintos bírságot szabott ki egy szlovákiai cégre

Az MNB 45 millió forint bírságot szabott ki a révkomáromi (Szlovákia) székhelyű Trust Komarno s.r.o.-ra felügyeleti engedély nélküli követelésvásárlás miatt, és azonnali hatállyal megtiltotta a jogosulatlan tevékenység további folytatását, valamint feljelentést is tesz – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön.