3,3 milliárd euró volt a szolgáltatás-külkereskedelmi többlet a harmadik negyedévben


2023 harmadik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 14, importja 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 3,3 milliárd euró volt, 616 millió euróval több a 2022. harmadik negyedévinél – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző negyedévhez mérten az export 17, az import 15 százalékkal, a többlet pedig 604 millió euróval növekedett. A harmadik negyedévben az export értéke 9,2 milliárd euró (3,5 ezer milliárd forint), az importé 5,9 milliárd euró (2,3 ezer milliárd forint) volt.

A szolgáltatáscsoportok közül a turizmus rekordméretű, 1,4 milliárd euróval, a szállítás 889 millió, az üzleti szolgáltatások 523 millió euróval járultak hozzá a harmadik negyedévi aktívumhoz.

A szolgáltatásexport 65, az import 72 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 1,8 milliárd euró többlet keletkezett.

Első számú partnerünk továbbra is Németország, amellyel az összforgalom 19 százalékát bonyolítottuk le. A második legfontosabb, az Amerikai Egyesült Államok 8,6, míg a harmadik helyen álló Ausztria 8,0 százalékkal részesedett a kereskedelemből.

A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 36 százalék (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 19 százalék) volt, ezt követte a turizmus 30, majd a szállítási szolgáltatások 25 százalékos részesedéssel. Import tekintetében a legkiemelkedőbb szintén az üzleti szolgáltatások részaránya volt 48 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 25 százalék), miközben a szállítási szolgáltatások 25, a turizmus 23 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.

Az aktívum jelentős növekedése elsősorban a turizmus és a bérmunka-szolgáltatások egyenlegének 456 és 127 millió eurós javulásával magyarázható.

Aktívumunk az európai uniós forgalomban 31 százalékkal, 426 millió euróval vált kedvezőbbé, amihez jelentősen hozzájárult két kiemelt partnerünkkel, Németországgal és Hollandiával folytatott kereskedelmünk egyenlegének 207 millió, illetve 79 millió euró értékű javulása – közölte a KSH.

Az EU-n kívüli országok esetében a többlet 189 millió euróval, 14 százalékkal emelkedett. A legnagyobb értékű egyenlegjavulást, 47 millió eurót az Egyesült Királyság viszonylatában regisztráltak – tette hozzá a jelentés.

Január-szeptemberben a kivitel értéke 24,3 milliárd euró (9,3 ezer milliárd forint), a behozatalé 15,9 milliárd euró (6,1 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel értéke 11 százalékkal (2,4 milliárd euróval), a behozatalé 5,6 százalékkal (835 millió euróval) bővült – ismertette a KSH.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Átadták az Év menedzsere elismeréseket

Átadták az Év menedzsere elismeréseket: a menedzserszövetség Év Menedzsere Díj 2023. évi kitüntetettje Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója lett. A szövetség immár 29. alkalommal rendezte meg az Év Menedzsere Díjátadót – közölte a szervezet hétfőn.

2024. május 27.

Feladtunk egy hirdetést a Facebook Marketplace-en. Aki nem figyel, annak az összes pénzét leemelhetik

Hogy önnek már ne kelljen: feltettünk egy hirdetést, és hagytuk magunkat, bedőltünk az AirPodsunkért szinte azonnal bejelentkező csalónak a Facebook Marketplace-en. Majdnem teljesen végigvittük azt, amit tőlünk kért, és kijelenthető: mára egészen profik lettek a csalások. Ugyanakkor, ha figyel néhány intő jelre, kibabrálhat a pénzére utazó kiberbűnözőkkel. – a HVG cikke.

2024. május 27.

A BKIK a vállalkozásindításban is segíti a tehetséges fiatal szakembereket

Kiemelkedően szerepeltek a budapesti szakmát tanuló fiatalok az országos szakmai versenyek döntőjén, a Szakma Sztár Fesztiválon. A budapesti szakképző iskolák végzősei 35 érmet szereztek 27 szakmában. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) tegnap nagyszabású ünnepségen vállalkozásindítási inkubációs támogatással és nagyértékű vásárlási utalvánnyal jutalmazta a budapesti dobogósokat, illetve felkészítő tanáraikat.